Strona główna/Urząd/Aktualności/Stulecie szkoły wśród familoków

Stulecie szkoły wśród familoków

Aktualności 4 Lutego 2016

 

W maju bieżącego roku Szkoła Podstawowa nr 5 w Czerwionce będzie obchodziła setną rocznicę powstania. Zaplanowano huczne obchody.

„19 i 20 maja będziemy świętować setne urodziny naszej szkoły, która funkcjonuje dziś pod nazwą Zespół Szkół nr 3, w skład zespołu wchodzą Szkoła Podstawowa nr 5 i Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza. Uroczystości rozpoczną się 19 maja 2016 r. mszą św. o godzinie 9.30 w kościele parafialnym pod wezwaniem NSPJ w Czerwionce. Następnie odbędzie się przemarsz do szkoły, tam o godzinie 11.00 odbędzie się uroczysta akademia, podczas której uczniowie szkoły przedstawią program artystyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję”- zachęcają do udziału w uroczystościach uczennice - Martyna Żółkiewicz, Dominika Szłapka i Agnieszka Pluta.

Oprócz setnej rocznicy powstania szkoły, placówka świętować będzie także nadanie imienia Szkole Podstawowej nr 5. Jej patronem, po spełnieniu wszystkich procedur, zostanie Henryk Sienkiewicz. Dalsze świętowanie będzie miało miejsce w piątek podczas festynu, od godziny 13:00, do późnych godzin popołudniowych. Absolwenci, rodzice uczniów i wszyscy przyjaciele szkoły będą mogli przypomnieć sobie historię placówki, ale też poznać jej teraźniejszość, spotkać się z przyjaciółmi oraz dawno niewidzianymi znajomymi.

Do jubileuszu intensywnie przygotowuje się cała społeczność szkolna ZS nr 3, o zbliżającym się stuleciu, historii i teraźniejszości szkoły opowiada dyrektor szkoły – Małgorzata Marciniak: „Zapisy w kronikach szkolnych odnotowały, że 6 maja 1916 roku dokonano otwarcia oraz poświęcenia nowego obiektu szkolnego. W uroczystości wzięły udział władze gminy i oświatowe, a także proboszcz ks. Jan Komraus. Stąd datę 1916 traktujemy jako datę początkową powstania szkoły podstawowej. Organizacja 100-lecia szkoły to bardzo duże wyzwanie. Szkoła również przygotowuje się do nadania imienia Henryka Sienkiewicza, więc pracy jest dużo, bo obchody jubileuszowe zostały połączone z przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicę śmierci i 170. rocznicą urodzin wspomnianego pisarza”.

Do pracy w ramach stulecia szkoły aktywnie włączyła się Rada Rodziców ZS3, wspierając nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczniów. Przewodnicząca rady – Anna Szłapka przyznaje: „Rada Rodziców stara się na bieżąco brać aktywny udział w życiu szkoły. W tym roku szkolnym będzie to szczególny czas, w związku ze świętem, Rada Rodziców od grudnia zajmowała się sprzedażą symbolicznych cegiełek pamiątkowych z wizerunkiem szkoły, organizujemy Babski Comber, zebrane podczas tego spotkania fundusze zasilą konto jubileuszu szkoły, natomiast 20 maja zorganizujemy tradycyjny, choć wyjątkowy festyn szkolny, wszyscy goście będą mogli posmakować swojskich wypieków”.

Mimo upływu lat, szkoła pozostała ta sama, bliską szkołą dla uczniów, dla jego rodziców – szkołą wśród familoków! Zawsze mogła poszczycić się swymi wychowankami i zaangażowanymi w pracę ludźmi. Wszystkich absolwentów, byłych pracowników szkoły, jej przyjaciół i sympatyków zapraszamy na jubileusz stulecia!

top_baner
do góry