Strona główna/Urząd/Aktualności/Studenci urbanistyki i gospodarki przestrzennej z wizytą na Familokach

Studenci urbanistyki i gospodarki przestrzennej z wizytą na Familokach

Aktualności 17 Listopada 2017

W ramach międzynarodowej konferencji “Miasto 2017 - Zarządzanie Miastem”, organizowanej w dniach 20-21 listopada w Katowicach, do Czerwionki-Leszczyn przybyła dziś grupa studentów urbanistyki i gospodarki przestrzennej z Polski i krajów Europy. Studenci odwiedzili zabytkowe osiedle Familoków w Czerwionce-Leszczynach.

Celem wizyty studentów jest wypracowanie wyspecjalizowanych aspektów rozwoju lokalnego w planowaniu przestrzennym. Studenci, odwiedzając zabytkowe osiedle, pragnęli zapoznać się z dziedzictwem tego miejsca, jego współczesnym rozwojem, przeprowadzanym kompleksowym procesem rewitalizacji miejsca, ale także zaproponować nowe rozwiązania użyteczne dla miasta.

„Bardzo serdecznie witam w Czerwionce-Leszczynach. Jesteśmy Gminą która przez ponad sto lat miała na swoim terenie kopalnię. Wszystko, co związane jest z górnictwem można spotkać jeszcze w przestrzeni publicznej miasta. Kopalnię zamknięto, a samorząd musiał się uporać z szeregiem problemów, związanych z likwidacją tego zakładu pracy. Rewitalizacja, którą prowadzimy, obejmuje zarówno przestrzeń miasta, ale także działania społeczne. Życzę owocnego spotkania, wielu inspirujących doświadczeń” - zwrócił się do gości Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Podczas wizyty w Czerwionce-Leszczynach studentom towarzyszyli także Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, dyrektor ZGM-u Marian Uherek, naczelnik Planowania Przestrzennego i Gospodarowania Nieruchomościami Lucyna Król, naczelnik Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Andrzej Wącirz oraz radny Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Michał Stokłosa.

Wizyta studentów jest jednym z elementów aktywnego włączenia się Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w organizację konferencji Zarządzanie Miastem 2017.

W poniedziałek Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski będzie jednym z prelegentów podczas panelu "Think greener – jak zarządzać miastem by było bardziej przyjazne dla mieszkańców i środowiska". Burmistrz odbierze także nagrodę w konkursie „Let the Stars Shine” na najlepsze projekty realizowane w miastach, z wykorzystaniem środków z UE, za projekt rewitalizacji Familoków.

Podczas kolejnych edycji konferencji organizatorzy prezentują najnowsze trendy w zarządzaniu miastami oraz stwarzają warunki do dyskusji nad kierunkami rozwoju miast w przyszłości.

Celem konferencji jest promowanie miast przyjaznych mieszkańcom, dlatego wiele miejsca poświęcają idei tworzenia dobrze zaprojektowanych i przyjaznych ludziom przestrzeni publicznych, ochronie środowiska oraz zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów miejskich.

W minionych latach gościli architektów, urbanistów, specjalistów od zarządzania i samorządowców z całego świata, którzy prezentowali praktyczne przykłady wykorzystania narzędzi społecznych, planistycznych, technologicznych i finansowych przy kształtowaniu przestrzeni miejskich i zarządzaniu współczesnymi miastami.

Organizatorami konferencji są Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, Fundacja Think Silesia, Związek Miast Polskich i Towarzystwo Urbanistów Polskich.

do góry