Strona główna/Urząd/Aktualności/Stowarzyszenie NJT zapoznaje z dziedzictwem regionu

Stowarzyszenie NJT zapoznaje z dziedzictwem regionu

Aktualności 27 Maja 2013

"Poćcie razym, jadymy na gruba - tam tradycji górniczyj chluba"

Pod taką nazwą Stowarzyszenie "Najważniejsza Jest Tradycja" realizowało od marca do maja 2013 r. zadanie publiczne dotowane z funduszy Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny. Projekt miał na celu kultywowanie tradycji górniczej, a jego adresatami byli mieszkańcy gminy oraz członkowie stowarzyszenia.

27 kwietnia br. uczestnicy projektu zwiedzili zabytkowe kopalnie. Pierwszą z nich była Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. "Pobyt rozpoczął się od zwiedzania Skansenu Maszyn Parowych i ekspozycji muzealnej, po czym grupa zjechała do podziemi, gdzie panuje stała temperatura 10°C – relacjonuje Dawid Salamon ze Stowarzyszenia NJT. - Spacerując skalnymi korytarzami uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć m.in. stare narzędzia górnicze, figury dawniej pracujących górników oraz ciekawe zjawiska krasowe i podziemne zbiorniki wody. Następnie grupa udała się na teren zabytkowej już kopalni węgla kamiennego "Guido" w Zabrzu. Wyposażeni w hełmy górnicze zjechali na poziom 170 m, gdzie zaskoczył ich klimat XIX wiecznej kopalni. Ciekawostką były doskonale zachowane stajnie, jak również opowieści przewodnika o wyrobiskach, pięknych tradycjach i kulturze górniczej. Ogromną atrakcją dla wszystkich uczestników była wyprawa na poziom 320 m, który ma charakter współczesny". Podczas wędrówki korytarzem grupa zobaczyła m. in. jak pracuje kombajn chodnikowy Alpina, obserwowała ruch przenośnika taśmowego, każdy zwiedzający dowiedział się także, co to przodek, strop, ocios i spąg. Dużym urozmaiceniem w pokonywaniu podziemnych tras była przejażdżka podwieszaną kolejką górniczą.

Podsumowaniem projektu pt. "Poćcie razym jadymy na Gruba- tam tradycji górniczyj chluba" była biesiada śląska, podczas której biesiadnicy przy akompaniamencie gitary odśpiewywali znane i mniej znane śląskie szlagry.
Chętnych do udziału w wydarzeniu nie brakowało. Nie lada atrakcję stanowiło ono zwłaszcza dla kobiet, które mogły po raz pierwszy zobaczyć, na czym polega ciężka praca ich mężów- górników. "Grupa projektowa była bardzo zróżnicowana ze względu na wiek, płeć i wykonywany zawód. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i wyrazili chęć udziału w kolejnych, podobnych inicjatywach" - dodaje D. Salamon. 

Stowarzyszenie "Najważniejsza Jest Tradycja" w ramach realizacji celu statutowego, jakim jest podtrzymanie śląskiej tradycji kulturowej oraz górniczej, w roku 2012 zorganizowało wyjazd do Zakładu Górniczego ZG Polkowice Sieroszowice oraz "Karczmę" dla członków i mieszkańców gminy.

top_baner
do góry