Strona główna/Urząd/Aktualności/Stanowice: inwestor rozpoczął prace budowlane

Stanowice: inwestor rozpoczął prace budowlane

Aktualności 7 Sierpnia 2014

 

W bliskości węzła autostrady, na terenie sołectwa Stanowice pełną parą ruszyła budowa zakładu Tenneco Automotive. „Inwestycja, o którą zabiegaliśmy, to początek istotnych zmian w naszej gminie – najważniejszy projekt, z punktu widzenia lokalnego rynku pracy” - podkreśla Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

 

 

Zgodnie z zapewnieniami inwestora, na początku funkcjonowania zakładu w Stanowicach, prace ma znaleźć tu około 280 osób. Docelowo, mówi się o liczbie nawet trzykrotnie większej.

„Takie są ustalenia z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i pod takimi właśnie warunkami firma Tenneco otrzymała stosowne przywileje, związane z lokalizacją zakładu pracy na terenie strefy – wyjaśnia Grzegorz Wolnik, pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny. - Kilka dni temu rozpoczęły się już prace budowlane”.

 

Na miejscu inwestycji powstaną dwie hale o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych każda, a także budynek biurowy. Wczesną wiosną wybudowana zostanie również nowa droga dojazdowa, stanowiąca zjazd z drogi wojewódzkiej.

 

Już w maju przyszłego roku zakład ma rozpocząć produkcję specjalistycznych układów wydechowych dla czołówki świata motoryzacyjnego. Tenneco to międzynarodowy koncern motoryzacyjny, produkujący m.in. układy kontroli emisji spalin, systemy kontroli jazdy, amortyzatory oraz inne moduły układów zawieszenia. Produkty firmy trafiają do samochodów takich marek jak: Ford, Renault, Suzuki, Mazda, Volkswagen, BMW czy też Volvo. Tenneco posiada swoje zakłady w Ameryce Północnej, Południowej, Europie, Afryce, Australii i Azji, zatrudniając łącznie ok. 26 tys. pracowników.

 

 

 

Fabryka w Czerwionce-Leszczynach to efekt skutecznych działań promocyjnych gminy. „Promocja to niezbędny element prowadzenia przez samorząd polityki gospodarczej - dziś, nie ma wątpliwości, że trzeba być dynamicznym i aktywnym, ponieważ także wśród gmin panuje bardzo duża konkurencja - dodaje G. Wolnik. - Niezwykle istotna jest także możliwość szybkiego zrealizowania inwestycji, co zapełnić może odpowiedni plan zagospodarowania przestrzennego. Gminy, które posiadają tego typu dokumenty, wykonane w sposób nowoczesny i elastyczny są dziś wygrane. Warto zwrócić uwagę, że usiedliśmy do rozmów z inwestorem w październiku ub. roku, a dziś trwa już budowa nowego zakładu. Gdyby Gmina nie posiadała stosownego planu, to prace budowlane mogłyby ruszyć za około 2 lata, a w takim przypadku, gmina nie miałaby już o czym rozmawiać z inwestorem, dla którego liczy się szybkość i skuteczność działania” - podkreśla G. Wolnik.

 

Atuty Czerwionki-Leszczyn to z pewnością także nie do przecenienia - dobra lokalizacja, bliskość autostrady i węzłów komunikacyjnych, zachęty inwestycyjne ze strony samorządu i KSSE, jak również – co gmina eksponowała w swoich działaniach promocyjnych - dostęp do wykwalifikowanej kadry.

 

 

„W trakcie dyskusji o lokalizacji fabryki w Czerwionce-Leszczynach pojawiła się informacja ze mieszkańcy gminy pracują dziś w firmie Tenneco w Rybniku i są znakomitymi fachowcami w swoich dziedzinach, sądzę więc, że nasi mieszkańcy mogą liczyć na preferencje w zatrudnieniu. Lokalny rynek pracy będzie musiał przejść przemiany jakościowe, jestem przekonany, że motywacja dla młodych ludzi do zdobywania wykształcenia i podnoszenia swoich kwalifikacji będzie dla inwestora satysfakcjonująca” - mówi G.Wolnik.

 

Warto podkreślić, że każdy zakład, który tworzy nowe miejsca pracy jest cenny - dla mieszkańców, wpływów do budżetu gminy, dla pobudzenia wzrostu gospodarczego całego regionu. Jak podkreślają ekonomiści, po stracie tak dużego zakładu, jakim była kopalnia, gminy odradzają się kilkanaście lat. Czerwionka-Leszczyny to świetny przykład odwagi i determinacji w dążeniu do celu. Proinwestycyjne działania władz lokalnych są pierwszorzędnym, nieodzownym czynnikiem sprzyjającym lokalizacji nowych firm. Bez aktywności ze strony władz samorządowych, gmina ma niewielkie szanse, by potencjalny inwestor przystąpił do analizy ważnych dla niego czynników lokalizacji.

 

„Każdy inwestor oczekuje nie tylko dobrych warunków dla lokalizacji biznesu, ale również poczucia, że jest w gminie inwestorem oczekiwanym. Walka o nowe miejsca pracy jest bardzo ważna, ale też niezwykle trudna. Czerwionka-Leszczyny konsekwentnie buduje swój inwestycyjny wizerunek i widzimy tego konkretne efekty. Inwestycja Tenneco, o którą zabiegaliśmy, to początek istotnych zmian w naszej gminie – najważniejszy projekt z punktu widzenia lokalnego rynku pracy. Nowy, tak duży zakład ma dla nas ogromne, niekwestionowane znaczenie” – mówi burmistrz W. Janiszewski.

 

Przypomnijmy, że w czerwcu Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie poszerzenia obszaru Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ok.11 ha.
„Wciąż mamy duży potencjał i tereny dla nowych inwestorów” - podkreśla burmistrz.

 

 

W przyszłym roku na terenie Gminy powstać ma także duży serwis samochodów ciężarowych, prawdopodobna jest także inwestycja w mroźnie przemysłową produktów spożywczych. Już w grudniu br. planowane jest otwarcie Centrum Zakupów w Czerwionce przy ul. Furgoła, w sąsiedztwie marketu Tesco. Powierzchnia użytkowa która przeznaczona będzie na handel i usługi to 2 700 m kw. Prace budowlane w Centrum Zakupów już się rozpoczęły. Inwestycja przyczyni się do uporządkowania i poprawy estetyki tej części miasta, stworzy także nowe miejsca pracy.

 

 

 

do góry