Strona główna/Urząd/Aktualności/Sprzątajmy po czworonogach

Sprzątajmy po czworonogach

Aktualności 9 Kwietnia 2018

Urząd Gminy i Miasta opracował działania edukacyjno-informacyjne, których celem jest przyzwyczajenie właścicieli psów do sprzątania po swoich czworonogach.

Plakat - sprzątajmy po czworonogachWielu z mieszkańców bulwersuje, że nie wszyscy sprzątają po swoich pupilach. Zwłaszcza w parkach i na placach zabaw. Temat ten poruszono podczas Komisji prawa, porządku publicznego i współpracy z samorządami Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach. „Sam obserwuje zachowania mieszkańców i - niestety - nie zawsze mamy powody do dumy. Tymczasem, w Leszczynach, zwłaszcza wiosną, temat zanieczyszczenia parków, chodników, skwerków przez psie odchody wciąż jest aktualny”- mówił Przewodniczący Komisji Waldemar Mitura.

Na terenie Czerwionki i Leszczyn Zarząd Dróg i Służby Komunalne zamontowały już kilkanaście pojemników na psie odchody oraz kilkanaście zasobników na woreczki. Właściciele psów mogą za darmo z nich korzystać, będąc na spacerze z psem. Niestety, niektóre z zasobników są na bieżąco dewastowane.

Przypominamy, że kilkanaście lat temu zlikwidowano obowiązujący w Gminie i Mieście podatek za posiadanie psa, zwracając uwagę, by właściciel starał się ponosić koszty sprzątania za swojego czworonoga. Na spacer z psem można zabrać powszechnie dostępny woreczek, a zebrane psie nieczystości wrzucić do zwykłego kosza na śmieci.

Zachęcamy do odpowiedzialności. To nie tylko kwestia estetyki i porządku, odchody zwierząt mogą stanowić także zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza naszych dzieci i wnuków. Sprzątajmy po czworonogach, to nie jest kupa roboty.

Nawet jedna osoba sprzątająca po swoim psie może zachęcić pozostałe do podobnego działania.

do góry