Strona główna/Urząd/Aktualności/Spotkanie z pieśnią śląską

Spotkanie z pieśnią śląską

Aktualności 28 Października 2014

W minioną środę w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyło się niecodzienne spotkanie z śląską pieśnią ludową. Gościem honorowym wydarzenia był Adam Okun, autor nowo wydanego zbioru „Śląskie pieśni ludowe z okolic Rybnika”.

 

W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny W. Janiszewski, wicestarosta powiatu rybnickiego A. Chudzik, radny sejmiku województwa śląskiego G. Wolnik, zastępca burmistrza A. Raudner, radni, sołtysi, przedstawiciele chórów dekanatu dębieńskiego, Koła Gospodyń Wiejskich oraz zespoły śpiewacze.

 

Adam Okun, wywodzący się z Czerwionki-Leszczyn, jest absolwentem Instytutu Pedagogiki Muzycznej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Badania dokumentacyjne śląskich pieśni ludowych rozpoczynał w 1998 r. pod kierunkiem prof. dr hab. Adolfa Dygacza, jako autor monografii folkloru muzycznego Książnic.„Ziemia rybnicka znana jest z wielkiej muzykalności. Tutaj bowiem wyrosły wielkie talenty muzyczne, które zasłynęły nie tylko w kraju, lecz daleko poza granicami. Dlatego zasługuje ona na to, by ukazywać także talenty artystyczne prostych ludzi, będących nosicielami tej kultury (…)” - pisze w recenzji wydawniczej „Śląskich pieśni ludowych ...” prof. dr hab. Alojzy Kopoczek.

 

Książka, wydana nakładem wydawnictwa Vectra, stanowi folklorystyczny zapis dziedzictwa kulturowego regionu, zawierający autentyczne teksty ludowe z zapisem melodycznym. Publikacja jest adresowana przede wszystkim do tych, którzy zajmują się folklorem muzycznym: nauczycieli, instruktorów i animatorów placówek kultury, młodzieży oraz do członków różnorodnych zespół folklorystycznych pielęgnujących śląskie pieśni ludowe regionu ziemi rybnickiej.

 

– Gwarę śląską możemy ocalać między innymi poprzez folklor – wspaniałe śląskie pieśni, więc pielęgnujmy je i przekazujmy ich znajomość kolejnym pokoleniom – mówił Adam Okun.Zgromadzeni w sali CKE mieli więc wspaniałą okazję, by nie tylko zapoznać się z interpretacją tekstu niektórych pieśni ludowych, ale także wysłuchać kilkunastu pieśni wykonanych przez zespoły z Czerwionki-Leszczyn: „Familijo”, „Karolinki”, „Przegędzanki”, „Książeniczanki”, „Trzy Ofiary Drogi do Europy”.  – „To, co mamy swojego, to na pewno kultura. Przede wszystkim ta, która jest nam najbliższa, czyli kultura tej ziemi. Cieszę się, że udało się tę bezcenną publikację wydać. Można to było uczynić między innymi dzięki burmistrzowi Wiesławowi Janiszewskiemu oraz radnemu województwa Grzegorzowi Wolnikowi. Książka została wydana przez samorządy, żeby trafiła do wielu domów po to, aby nie tylko śpiewać pieśni, ale także po to, aby analizować je i żeby wczytywać się w każdy tekst, który zawsze ma dla nas ukrytą przesłankę. Adamie, bardzo ci dziękuję w imieniu nas wszystkich” – mówiła wicestarosta Aleksandra Chudzik.

Do podziękowań dołączył się również burmistrz Janiszewski. – „Drogi Adamie, dziękuję ci za tę lekcję patriotyzmu. Jesteśmy zobowiązani, by pamiętać o naszej tradycji”.

Burmistrz W. Janiszewski oraz starosta A. Chudzik przekazali książkę „Śląskie pieśni ludowe z okolic Rybnika” m.in. artystom, którzy wystąpili podczas wydarzenia na scenie, Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Czerwionki-Leszczyn, przybyłym na wydarzenie gościom z ośrodków kultury w Czernicy i Świerklanach.

do góry