Strona główna/Urząd/Aktualności/Spotkanie z historią- Udział Ślązaków w amerykańskiej wojnie domowej. ZAPRASZAMY!

Spotkanie z historią- Udział Ślązaków w amerykańskiej wojnie domowej. ZAPRASZAMY!

Aktualności 23 Kwietnia 2012

"Amerykańska wojna domowa, zwana secesyjną, nie jest wydarzeniem zbyt dobrze znanym w naszym kraju. Kojarzy się z serialem "Północ. Południe." , może z niewolnictwem. Nie znane są przyczyny, przebieg i konsekwencje konfliktu, który miał wielki wpływ na kształt Stanów Zjednoczonych. Nie wiemy iż wojna ta pochłonęła więcej amerykańskich ofiar niż wszystkie zmagania zbrojne od powstania USA po współczesne konflikty w Iraku czy Afganistanie. Informacje iż w wojnie tej walczyła duża liczba Ślązaków, moglibyśmy uznać za zupełnie fantastyczną" - opowiada historyk, Tomasz Zając. 

28 kwietnia możemy dowiedzieć się bardzo wiele i o Ślązakach biorących w Stanach Zjednoczonych, i o wojnie secesyjnej, zobaczyć jak wyglądali walczący w niej żołnierze i ujrzeć w akcji używaną wtedy broń. Tego dnia Ruch Autonomii Śląska Koło Terenowe Czerwionka-Leszczyny i Miejska Biblioteka Publiczna w Czerwionce -Leszczynach zapraszają wszystkich miłośników przeszłości na spotkanie z historią. W leszczyńskiej bibliotece będzie można wysłuchać wykładów, zobaczyć pokaz musztry i strzelania w wykonaniu członków grupy rekonstrukcyjnej 14. Pułku Piechoty z Luizjany. Serdecznie zapraszamy, by posłuchać o historii i zobaczyć ją (poprzez kłęby czarnoprochowego dymu). 

"Spotkanie z historią- Udział Ślązaków w amerykańskiej wojnie domowej"
28 kwietnia godzina 15:00, biblioteka Publiczna w Leszczynach ("Zameczek"), organizatorzy Ruch Autonomii Śląska KT Czerwionka-Leszczyny i Miejska Biblioteka Publiczna w Czerwionce –Leszczynach, goście specjalni grupa rekonstrukcyjna 14. Pułku Piechoty z Luizjany.


do góry