Strona główna/Urząd/Aktualności/Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Aktualności 8 Września 2017

7 września w Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie z Michałem Rusinkiem – pisarzem, literaturoznawcą, tłumaczem, a także pełniący przez wiele lat funkcję sekretarza Wisławy Szymborskiej.

„Wiem, że w gwarze śląskiej „mieć pypcia” to mieć na coś ochotę. Tym razem nie o takiego pypcia chodzi” – mówił Michał Rusinek podczas spotkania autorskiego z młodzieżą i dorosłymi. Dotyczyło ono jego niedawno wydanej książki „Pypcie na języku”. Czym zatem, jeśli nie gwarową „ochotą”, są tytułowe pypcie? To wszystko to, co w języku nam przeszkadza, co pojawia się na jego powierzchni i zaczyna nas drażnić, boleć, lub też śmieszyć. Kiedy coś takiego dostrzegamy, z całą mocą uświadamiamy sobie także istnienie samego języka. Na co dzień, posługujemy się nim, najczęściej nie dobierając słów z rozmysłem, ani nie zastanawiając się, czy użyte przez nas sformułowania są dobrane poprawnie. O przykładach takich potknięć językowych mówił pisarz również w swoim wykładzie. Spotkanie z młodzieżą i dorosłymi nie było jedynym tego dnia – wcześniej Michał Rusinek spotkał się z najmłodszymi czytelnikami biblioteki . Im z kolei opowiedział o swojej ostatniej książce adresowanej właśnie do dzieci – „Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka”. Bohaterami tych utworów są pomieszczenia i przedmioty codziennego użytku. Autor w zabawny sposób, poprzez rymy, przedstawia wszystko to, co znajduje się w domu każdego z nas: okna, prysznic czy pralkę. Podczas wykładu dla najmłodszych opowiadał jak robić słowotwórcze przekręty, ale również jak należy cieszyć się z kontaktu z literaturą.

 

Zarówno na pierwszym jak i drugim spotkaniu nie zabrakło słuchaczy, chcących dowiedzieć się co pisarz mówi o swoich książkach. W spotkaniu uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, w tym uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Bełku, Zespołu Szkół nr 4 w Czuchowie, Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce oraz Zespołu Szkół im. Wilhelma Szewczyka w Czerwionce.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem , było pierwszym z wielu, które w najbliższym czasie proponuje czytelnikom Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach. 26 września, wspólnie z Fundacją Szafa Gra, w ramach projektu „pre_tekst: od książki do sztuki”, zapraszają na spotkanie z Grażyną i Wojciechem Jagielskimi. Spotkanie to, poświęcone będzie sztuce reportażu. Powiązanym wydarzeniem z tym spotkaniem będzie listopadowy wyjazd do Teatru Śląskiego na spektakl zrealizowany na podstawie książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia”. Kolejne spotkanie, październikowe, będzie poświęcone sztuce wyobraźni, a gościem specjalnym będzie Andrzej Pilipiuk. Temu spotkaniu z kolei, towarzyszyć będzie wieczór gier fantasy. W listopadzie z kolei, bibliotekę odwiedzą Szczepan Twardoch i Andrzej Kapłanek.

top_baner
do góry