Strona główna/Urząd/Aktualności/Spotkanie z Jerzym Buczyńskim

Spotkanie z Jerzym Buczyńskim

Aktualności 15 Maja 2014
7 maja w Bibliotece Publicznej w Czerwionce odbyło się spotkanie autorskie z Jerzym Buczyńskim, autorem książki „Hultajska dwójka: Eliasz i Pistulka”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wspólnotę Śląską „Ciosek” oraz Bibliotekę Publiczną w Czerwionce –Leszczynach. 

 

Jego celem była promocja najnowszej książki J. Buczyńskiego i - jak się okazało - uczestnicy spotkania żywo zainteresowali się losami śląskich rozbójników Eliasza i Pistulki.

Wincenty Eliasz i Karol Pistulka to hultajska dwójka najsłynniejszych zbójników na śląskiej ziemi.

 .

Pisarz rozbudził w słuchaczach spotkania apetyt na zapoznanie się z dalszymi losami tych rozbójników oraz zachęcił do czytania i pogłębiania wiedzy o ciekawej historii naszego regionu.

 

 

Wincenty Eliasz i Karol Pistulka - hultajska dwójka najsłynniejszych zbójników na śląskiej ziemi. Można nawet śmiało powiedzieć, że za ich czasów byli to najsłynniejsi rozbójnicy Europy. Bohaterowie licznych podań, legend i opowieści przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie. Dodajmy, pozytywni bohaterowie. Byli to bowiem zbójnicy o dość czułych sercach, reagujący na przejawy ludzkiej krzywdy. Dlatego też prosty lud, wspomagany hojnie przez Wincenta i Karlika sławił tych wesołych zbójników najbardziej, nazywając ich nieraz „dobrymi angelusami zesłanymi przez Pón Bóczka”. Rzecz jasna, mianem tym bynajmniej nie obdarzali Eliasza i Pistulki wielcy panowie, szlachta, bogaci kupcy czy policyjni urzędnicy. Dla nich byli tylko bandytami
i złodziejami najgorszego autoramentu, szczerze znienawidzonymi, których najchętniej utopiliby w łyżce wody. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie najbogatsi i najmożniejsi tamtego świata – nierzadko krzywdzący biedny lud śląski – najczęściej padali ofiarą Eliasza i Pistulki.
Niesamowite, wręcz brawurowe wyczyny Wincenta i Karlika przyniosły im ogromną sławę. Tak na Śląsku, jak też w całym państwie gazety rozpisywały się o ich wyczynach. Prasa wprost wytykała przy tym pruskiej żandarmerii, że para rozbójników wodzi ją za nos, a wręcz ośmiesza. Była to zresztą szczera prawda. Wściekli przedstawiciele prawa robili więc wszystko, aby złapać tych bezczelnych zbójów. Przez długi czas bezskutecznie, gdyż Eliasz i Pistulka ciągle wymykali się z rąk żandarmów, obnażając przy okazji ich bezradność.O autorze:

Jerzy Buczyński - urodzony w Rydułtowach, obecnie mieszkaniec Radlina. Przez 27 lat pracował pod ziemią jako górnik dołowy w kopalniach Marcel i Pniówek.
Po przejściu na emeryturę zamienił kilof na pióro i rozpoczął szychty literackie.

Jest autorem książek o tematyce śląskiej. Dotychczas drukiem ukazały się: Bojdy ślónskie, Skarbnik, zmory, utopce i upiory, Klechdy górnośląskie, Misja umarlaków, Galeria straszków śląskich, Skarbiec śląskich legend, Urok Szarloty, Zwierciadło śląskie i Tajemnice rybnickich dzielnic.

Na łamach lokalnych czasopism publikuje krótkie opowiadania popularyzujące historię Śląska. Przybliża bogaty i barwny folklor śląski. W humorystycznych ciepłych gawędach ukazuje życie i obyczaje Ślązaków.
Jest aktywnym działaczem w zakresie propagowania kultury Śląska. Należy do Grupy Artystycznej Konar. Napisana w języku śląskim książka Bojdy ślónskie znalazła się w wykazie utworów uzasadniających wpisanie języka śląskiego na listę języków świata prowadzoną wspólnie przez ISO, SIL i Bibliotekę Kongresu USA.

Jerzy Buczyński jest laureatem nagrody Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim za Twórczość Literacką i Publicystyczną. Został uhonorowany wpisaniem jego biografii do międzynarodowej encyklopedii Who ist Who w Polsce.

 

do góry