Strona główna/Urząd/Aktualności/Spotkanie autorskie z Anną Gudzik

Spotkanie autorskie z Anną Gudzik

Aktualności 23 Marca 2018

Wczoraj w Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie autorskie z Anną Gudzik, autorką książki pt. "Czerwionka: zarys monograficzny".

 

„Bardzo cieszymy się, że ta książka powstała, że możemy ją udostępniać w naszej bibliotece. Jest to też odpowiedź na zapotrzebowanie naszych czytelników. Dziękuję, że autorka monografii przyjęła nasze zaproszenie i przybliży nam nieco kulisy powstawania tej publikacji” - powitała zebranych dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska.

„Dokładnie dziesięć lat temu, odbywał się wernisaż poświęcony Czerwionce-Leszczynom i właśnie podczas tego wernisażu usłyszałam komentarz, że Czerwionka nie doczekała się jeszcze żadnej monografii. To właściwie był pierwszy impuls, który sprawił, że zajęłam się przygotowaniem książki poświęconej właśnie Czerwionce, a dziś możemy oglądać efekt tej pracy” - powiedziała autorka. - „Monografia Czerwionki to długie godziny spędzone w bibliotece, wertowanie niezliczonej ilości artykułów i książek, ponieważ każda informacja, która pojawiła się w książce musiała być sprawdzona. Były informacje, o których słyszałam już wcześniej, ale również te, które absolutnie mnie zaskoczyły" - dodała Anna Gudzik.

Przedstawiona przez autorkę synteza dziejów Czerwionki stanowi jednocześnie próbę analizy dziejów Śląska z elementami historii powszechnej.

„Wcześniejsze publikacje Anny Gudzik, monografie Przegędzy i Czuchowa, znalazły przychylne uznanie zarówno znawców dziejów miasta i okolicy, jak i samych mieszkańców. Autorka tych publikacji należy bowiem do kompetentnych i wnikliwych badaczy przeszłości” - pisze w recenzji książki ks. dr hab. Henryk Olszar, z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autorka obszernie zaprezentowała dzieje Czerwionki aż do współczesności, etymologię nazwy, uwarunkowania gospodarcze dzielnicy na przestrzeni lat, strukturę wyznaniową,sporo miejsca poświęciła także edukacji w obecnej dzielnicy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Monografia wzbogacona została ciekawymi fotografiami oraz dokumentami historycznymi.

Monografię Czerwionki wydała Firma Handlowo-Usługowa Węgloton Błażej Adamczyk.

Gratulacje i słowa uznania na ręce autorki złożyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, radny Powiatu Rybnickiego Cezary Rajca, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, w której pracuje Anna Gudzik - Małgorzata Marciniak, sołtys Przegędzy Gabriel Breguła oraz licznie zgromadzeni miłośnicy historii, dziejów Małej Ojczyzny i sympatycy twórczości Anny Gudzik, w tym moderator dyskusji Czesław Żemła.

do góry