Strona główna/Urząd/Aktualności/Sobota z makówkami w roli głównej

Sobota z makówkami w roli głównej

Aktualności 20 Grudnia 2013

 

Kilkadziesiąt kilogramów najpyszniejszych śląskich makówek przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich będą mieli okazję zjeść mieszkańcy naszego regionu w najbliższą sobotę, 21.12 w Czerwionce-Leszczynach.

Już po raz piąty w miejscowości zostanie zorganizowany wyjątkowy Jarmark Bożonarodzeniowy pod nazwą "Święto makówek". Wydarzenie odbędzie się o godz. 17. W samo południe w Stanowicach odbędzie się „II Bieg po moczkę i makówki” organizowany przez GB Luxtorpeda (szczegóły na plakacie).

Od ponad 150 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. A powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego przygotowywało się je w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta. Marek Szołtysek w swojej książce Kuchnia Śląska – Jodło Historia Kultura Gwara pisze, że makówki należą do pięciu tradycyjnych potraw wigilijnych, które od 150 lat przygotowuje się na Śląsku.

Kto był w Czerwionce-Leszczynach i skosztował tego wyjątkowego specjału, nie ma wątpliwości, że najlepsze makówki robi się właśnie w naszej gminie!

A sekret niegasnącej popularności makówek tkwi jak podkreślają przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Czerwionki-Leszczyn w przekazywanej z pokolenia na pokolenie recepturze. Mak, bułka, bakalie, mleko z masłem – to właśnie najpopularniejszy przepis na tę tradycyjną śląską potrawę wigilijną.Jak na “Święto Makówek” przystało, gospodynie przygotują deser w ilościach imponujących, nikt nie odejdzie więc od stołów bez zakosztowania pyszności.

Oprócz makówek przygotowanych według tradycyjnego przepisu, podczas jarmarku będą także serwowane makówki w zupełnie nowych smakach: z budyniem, kokosowe, migdałowe, czekoladowe, kawowe, z ajerkoniakiem, a nawet włoskie – z makaronem i orzechami.


 

Dodatkowych atrakcji nie zabraknie, bo w ręce mieszkańców gminy trafił 100 pięknych prawdziwych choinek, które z pewnością stworzą wyjątkową świąteczną atmosferę w domach.

Warto zabrać ze sobą dzieci, bo jednym z uczestników spotkania będzie Mikołaj, który obficie nagrodzi wszystkich łakociami. Uczestnicy imprezy będą mieli również okazję nabyć niepowtarzalne ozdoby i dekoracje świąteczne przygotowane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czerwionki-Leszczyn.

O stworzenie świątecznej atmosfery zadbają uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w dzielnicy Czuchów, prezentując Jasełka.

Nowością w tym roku będzie świąteczna zumba dla dzieci i dorosłych. Zapraszamy 21.12 o godz. 17. Wydarzenie odbędzie się na terenie hali targowej.

 

do góry