Strona główna/Urząd/Aktualności/Skoczka Dorka czyli Frelki z Dębieńska wystawiają Pchłę Szachrajkę

Skoczka Dorka czyli Frelki z Dębieńska wystawiają Pchłę Szachrajkę

Aktualności 21 Czerwca 2011

"Chcecie bojki? To je bojka. Była se roz skoczka Dorka" - tymi słowami najmłodsza członkini zespołu folklorystycznego "Frelki z Dębieńska" - sześcioletnia Wiktoria Warzecha rozpoczęła przedstawienie oparte na motywach "Pchły Szachrajki" Jana Brzechwy. Spektakl podbił serca publiczności, która niezliczoną ilość razy w czasie premiery wybuchała śmiechem i nagradzała zdolności komediowe mieszkanek Dębieńska gromkimi brawami.

"Przedstawicielki zespołu mają ogromną chęć działania i motywację do pracy - podkreśla Mariola Czajkowska dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach. - W ubiegłym roku z okazji "Dni Czerwionki-Leszczyn" zespół przygotował spektakl "Czerwiony-Kapturek", a równo rok od tego wydarzenia zaprezentował nam kolejny efekt swojej pracy - "Pchłę Szachrajkę" w gwarze śląskiej". 

Jak przyznaje Ewa Jegła - reżyserka "Pchły Szachrajki" i instruktorka zespołu - prace nad nową sztuką trwały blisko rok.

Najpierw pojawił się pomysł na wystawienie właśnie tego utworu, potem przyszedł czas na adaptację tekstu J. Brzechwy, o którą zadbała Ewa Warzecha z zespołu. Tekst musiał zostać napisany gwarą, rozpisany na role, dopisano do niego piosenki.

"Wszystko zrobiłyśmy w ramach zespołu" – podkreśla reżyserka.

"Najtrudniejsza była dla nas praca z rekwizytem - relacjonują odtwórczynie ról. - Najłatwiej poszło z piosenkami - śpiewanie mamy we krwi, to nas w ogóle nie stresuje" - dodają.
Dwa tygodnie poprzedzające premierę wypełnione były próbami. "Frelki" spotykały się prawie codziennie, żeby ćwiczyć przed uroczystym dniem.

Spektakl sprzyjał integracji mieszkańców Dębieńska. W prace nad "Pchłą Szachrajką" zaangażowały się całe rodziny - jedni pomagali w szukaniu kostiumów i rekwizytów, inni budowali scenografię, kolejni piekli przepyszne swojskie pączki na premierę. Dębieńszczanie do końca wspierali przedstawicielki swojej dzielnicy – tłumnie zjawili się na premierze sztuki i oklaskiwali swoje "Frelki". Na widowni nie zabrakło także radnych z dzielnicy – Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Profaski i Bogdana Knopika.

Paniom z widowni kibicowały tez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Czerwionki-Leszczyn, m.in. z Czuchowa i Książenic.

"Zauważamy, jak dużym zainteresowaniem cieszą się Koła Gospodyń Wiejskich w naszej gminie – mówi burmistrz Wiesław Janiszewski. - Ciągle powstają nowe, nawet w dzielnicach miejskich. W Dębieńsku z koła gospodyń wyodrębnił się nawet zespół folklorystyczny. Przedstawicielki tych organizacji nie przestają nas zadziwiać i zaskakiwać pomysłami. Poszerzają obszar swojej działalności. To nie tylko, kojarzące się z gospodyniami kulinaria. Dziś "Frelki z Dębieńska" dają nam popis swoich umiejętności aktorskich. To już ich drugie przedstawienie, jestem przekonany, że śmiało będą sięgać po kolejne pomysły".

I rzeczywiście, "Frelki" już planują wystawienie sztuki w innych miastach regionu. "To z pewnością nie wszystko, na co nas stać" – dodają panie z uśmiechem.

Zespół Folklorystyczny Frelki z Dębieńska

rozpoczął działalność w 2007 roku. Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowując program parafialnych dożynek, zdecydowały się zaprezentować szerszemu gronu swoje umiejętności artystyczne. 

Cotygodniowe spotkania mają na celu kultywowanie regionalnych tradycji śpiewaczych czy realizację inscenizacji w śląskiej gwarze. Potencjał drzemiący w artystycznych poczynaniach "Frelek..." dostrzeżono na Festiwalu Artystycznym "MY ŚLĄSK" w Zabrzu, przyznając im I nagrodę w kategorii: kabaret. Spodobała się publiczności Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce - Leszczynach, z włodarzami Czerwionki-Leszczyn włącznie, wystawiona w 2010 roku etiuda teatralna pod tytułem "Czerwony Kapturek". Dzięki kolejnym sukcesom, nabrały przekonania, że poprawianie humoru sobie i innym jest potrzebne, jak mówią: "Frelki z Dębieńska" lubią się zabawić, potańcować, pośpiewać i humor poprawić."

"Frelki z Dębieńska" tworzą: Teresa Brząkalik, Marta Domin, Stanisława Dzida, Maria Garbacz, Krystyna Kopaczewska, Bożena Krzyżowska, Teresa Macioszek, Joanna Małek, Joanna Polnik, Anna Potempa, Bogusława Szpyra, Anna Warzecha, Ewa Warzecha i Wiktoria Warzecha.

Zespołowi akompaniują akordeoniści: Teresa Warzecha oraz Dariusz Warzecha. Instruktorem zespołu jest Ewa Jegła.

do góry