Strona główna/Urząd/Aktualności/Sienkiewicz - mistrz współczesnych?

Sienkiewicz - mistrz współczesnych?

Aktualności 3 Października 2016

28 września w rybnickim Kampusie miało miejsce niecodzienne spotkanie literackie poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Organizatorzy konferencji – Wojewódzki Ośrodek Metodyczny oraz Instytut Rozwoju Edukacji - chcieli wspólnie z zaproszonymi gośćmi i nauczycielami zastanowić się nad tym, jak dziś zachęcać do czytania dzieł Sienkiewicza.

 

Uroczystego otwarcia konferencji, witając prelegentów, gości, licznie zebranych nauczycieli dokonała wicedyrektor WOM-u Sylwia Bloch. Konferencja dydaktyczna została zorganizowana w roku, który ogłoszony został przez sejm RP rokiem Henryka Sienkiewicza ze względu na 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza. Spotkanie było również okazją do podsumowania konkursu dla nauczycieli na najciekawszy scenariusz zajęć poświęconych polskiemu Nobliście.

Nagrody laureatom wręczył Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, który objął konkurs swym patronatem.

Wyróżnieni nauczyciele zastosowali różnorodne metody pracy, dokonali integracji treści międzyprzedmiotowych, wykazali się twórczą pracą i pasją w krzewieniu kompetencji czytelniczych swych wychowanków – podkreślili członkowie jury w swym uzasadnieniu. Po wnikliwej analizie komisja wyłoniła następujących laureatów konkursu: I msc. Maria Słobodzian: Scenariusz projektu edukacyjnego „Geografia w życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza”. Zespół Szkół im. bł. B. Markiewicza w Trzebosi , II msc. Aneta Bednarek: Czytam, poznaję, podziwiam…- ile wiem o Henryku Sienkiewiczu? Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie , II msc. Elżbieta Ciemięga: Rycerze Rzeczypospolitej – „ Ogniem i mieczem”. WebQuest . Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie; wyróżniono prace Sabiny Wiśniewskiej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 5 w Żorach, Beaty Pendziałek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świerklanach, Małgorzaty Żmijewskiej z Zespołu Szkół nr 3 w Lubinie.

Podczas konferencji swe wykłady wygłosili Sienkiewiczolodzy: prof. Ryszard Koziołek, dyrektor Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych w Zakładzie Historii Literatury Poromantycznej Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jolanta Sztachelska, kierownik Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski na Uniwersytecie w Białymstoku, Tomasz Małkowski, pisarz, autor podręczników do historii. Prelegenci starali się przedstawić zebranym nauczycielom tezy o niezbędności Henryka Sienkiewicza i jego twórczości dla rozumienia polskiej kultury, opowiedzieć o recepcji jego twórczości na przestrzeni dziesięcioleci, wzbudzić refleksję nad tym, czy Krzyżacy są powieścią tendencyjną, utrwalającą negatywne stereotypy, czy powieść nadal uczy historii.

Bardzo ciekawym elementem konferencji była dyskusja z udziałem prelegentów i publiczności, podczas której można była porozmawiać na temat lektur obecnych i nieobecnych w podstawie programowej, wymienić poglądy na temat czytelnictwa Polaków, ulubionych lektur uczniów, metod nie tylko aktywizujących, ale mobilizujących do czytania, zastanowić się nad przyszłością polskiej szkoły.

Uczestnicy spotkania dziękowali wykładowcom za ich rzeczowość, wysokie kompetencje, odświeżające spojrzenie na Sienkiewicza i przepiękny język.

„Mamy nadzieję, że wiedza i doświadczenia zdobyte w czasie spotkania okażą się cenne i pożyteczne, a konferencja Sienkiewicz – mistrz współczesnych, dzięki ciekawym wykładom i interesującym dyskusjom, da początek wielu wspaniałym projektom w szkołach” - podsumowuje Małgorzata Pyszny współorganizatorka wydarzenia, nauczycielka języka polskiego w ZS nr 3 w Czerwionce-Leszczynach.

 do góry