Strona główna/Urząd/Aktualności/Seniorzy-studenci rozpoczęli nowy rok akademicki

Seniorzy-studenci rozpoczęli nowy rok akademicki

Aktualności 1 Października 2014

Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu."

 

W ciągu minionego roku, z miesiąca na miesiąc, w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny przybywało osób, które zgodnie z tą sentencją, postanowiły zatrzymać czas i się nie starzeć. Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w CKE rozpoczęła się o gratulacji i braw dla wszystkich tworzących społeczność uniwersytetu.„Muszę przyznać, że rok temu stałem przed Państwem z duszą na ramieniu – pełen obaw czy ta nowa inicjatywa się sprawdzi. Dziś, możemy powiedzieć, że efekty przerosły nasze wszelkie oczekiwania, do grona słuchaczy UTW dołączyło kolejnych 49 studentów” - powiedział koordynator UTW w Czerwionce-Leszczynach, Krystian Wyleżoł.

K. Wyleżoł oraz przewodniczący Rady Miejskiej, a także przewodniczący Rady Programowej UTW – Marek Profaska przedstawili program działalności uniwersytetu w nowym roku akademickim.

Słuchaczom, prócz stałych zajęć jakie miały miejsce w pierwszym roku działalności UTW, oferowanych jest kilka nowych możliwości kształcenia. Poza językiem angielskim, niemieckim i włoskim, które słuchacze UTW mieli do wyboru w ubiegłym roku akademickim, dodatkowo będzie możliwość nauki języka francuskiego.

Bez zmian pozostają zajęcia taneczno-ruchowe, ćwiczenia ogólnousprawniające, aerobik tradycyjny i w wodzie. Seniorzy będą mieli także możliwość poprawy swojej kondycji fizycznej, jak i umysłowej dzięki uczestnictwu w zajęciach jogi.

W planie pozostają oczywiście zajęcia komputerowe, a także robótki ręczne i malarstwo. Nowością będą natomiast zajęcia z florystyki. Ponadto, słuchaczom w bieżącym roku akademickim oferowanych będzie ponownie szereg wykładów m. in. o tematyce prawnej czy też prozdrowotnej oraz ciekawe wyjazdy.

„W trakcie roku zagoszczą u nas między innymi ksiądz doktor teologii, sławny lekarz kardiolog, znany aktor. Spróbujemy także stworzyć grupę teatralną oraz chór” – zapowiadał M. Profaska.

Gratulacje i życzenia na nowy rok akademicki złożyli studentom-seniorom burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz wicestarosta powiatu Rybnickiego Aleksandra Chudzik.

Członkowie uniwersytetu mają za sobą już także pierwszy wykład. Historyk Tomasz Zając przybliżył w nim postać Henryka Sławika – „śląskiego sprawiedliwego”, który w trakcie II wojny światowej uratował życie pięciu tysiącom ludzi. Bohater trzech narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego, jeden z największych sprawiedliwych wśród Narodów Świata, społecznik, polityk, dziennikarz i obrońca górnośląskich robotników. 

W części artystycznej czas seniorom umiliła kapela „Trzy Ofiary Drogi do Europy”. top_baner
do góry