Strona główna/Urząd/Aktualności/Seniorzy z Leszczyn podbili Trójmiasto

Seniorzy z Leszczyn podbili Trójmiasto

Aktualności 28 Listopada 2012
"Czerwionka-Leszczyny zabłyśnie w Gdyni" - to kolejny projekt socjalny Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Jak zaplanowali, tak zrobili! Seniorzy z naszej gminy ze swoją wersją "Kopciuszka" podbili Trójmiasto.

Grupa leszczyńskich seniorów działająca przy Punkcie Terenowym nr 2 w Leszczynach została zaproszona do Trójmiasta przez  Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 1, Centrum Aktywności Seniora oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Gdyni. Celem wizyty była wymiana dobrych praktyk i zaprezentowanie osiągnięć leszczyńskiej grupy 50+.

Jak relacjonują "Seniorzy z Zameczku" już od początku trzydniowej wizyty w Trójmieście leszczynianie byli bardzo zapracowani. Pierwszego dnia zaraz po "przywitaniu się z morzem" czekał na nich przewodnik, który oprowadził po dzielnicy Orłowo opowiadając legendy o pochodzeniu nazwy, powstaniu i historii tego miejsca oraz pięknych zakątkach w Trójmieście. Także pierwszego dnia w Dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej nr 1 w Gdyni odbyła się prezentacja działań prowadzonych w ramach Organizowania Społeczności Lokalnej, poprowadzona przez kierownika Punktu Terenowego nr 2 – Izabelę Malik.

Następnie w Dziennym Domu Pomocy Społecznej, odbyło się spotkanie seniorów z Kaszub i Śląska. Zarówno leszczynianie jak i pensjonariusze DDPS przygotowali program artystyczny. "Z naszej strony były to wiersze oraz inscenizacja "Pawła i Gawła" w gwarze śląskiej. Gospodarze przygotowali opowieści Borowej Ciotki oraz występ chóru seniorów z DDPS. Była także okazja do wspólnego śpiewu kaszubskich i śląskie piosenek, opowiadania dowcipów 
i recytowania wierszy. Miała miejsce również degustacja regionalnych potraw oraz wręczenie drobnych podarunków. Wszystko w niezapomnianej, przyjacielskiej atmosferze" - relacjonuje Celina Cymorek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

"Odwiedziny wykorzystaliśmy także na wymianę doświadczeń zawodowych z dyrekcją i pracownikami goszczących nas placówek oraz na omówienie planowanej wizyty nowych znajomych na Śląsku" - dodaje C. Cymorek.

2 października, w Domu Rzemiosła w Gdyni, seniorzy z Leszczyn przedstawili swoją wersję "Kopciuszka" w gwarze śląskiej. 
Podczas spektaklu doskonale bawiło się około 200 widzów. "Kopciuszek", jak wspominają seniorzy został przyjęty owacjami na stojąco. Publiczność bawiła się doskonale.

"Każdy dzień spędzony w Trójmieście był wykorzystany na maksimum – wspominają seniorzy. - Codziennie rano na gdyńskim molo odbywała się gimnastyka, a tuż przed drogą powrotną całą grupa pod okiem przewodnika zwiedzała Gdańsk, m. in. Biskupią Górkę. Starówkę, Długi Targ, Długie Pobrzeże.
Cały wyjazd nie byłby możliwy gdyby nie wsparcie ze strony Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w osobie Pana Burmistrza Wiesława Janiszewskiego oraz Pani Celinie Cymorek, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej za pomoc i wsparcie w realizacji działań Zespołu ds. OSL" - dodają leszczynianie.
do góry