Strona główna/Urząd/Aktualności/Seniorzy w fitness clubie

Seniorzy w fitness clubie

Aktualności 22 Sierpnia 2011
Kilka tygodni temu OPS podsumował rok intensywnych działań na rzecz starszych mieszkańców naszej gminy. Grupa seniorów nie próżnuje i przy wsparciu pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej realizuje kolejne projekty. Od sierpnia pełnych energii seniorów z Czerwionki-Leszczyn można spotkać w fitness clubie!

"Lewa, step, prawa, kolano" - słychać komendy w leszczyńskim fitness clubie "Omen".

Grupa kilkunastu starszych pań z terenu Czerwionki-Leszczyn z zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy dotrzymuje tempa prowadzącej zajęcia aerobiku Izabeli Malik, kierownik PT nr 2 OPS, która wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności z zakresu gimnastyki w piątkowe południe zostaje instruktorką fitness.

"Wsłuchując się w potrzeby seniorów opracowaliśmy i realizujemy kolejny projekt mający na celu poprawę zdrowia i kondycji osób starszych. "Czereśniowa zdrowia doda" to cotygodniowe spotkania w fitness clubie "Omen", który mieści się w Leszczynach przy ul. Czereśniowej" – wyjaśnia I. Malik. 

Projekt skierowany jest do starszych mieszkańców gminy, którzy chcą zadbać o swoją kondycję i samopoczucie. To kolejna wspólna inicjatywa pracowników OPS i grupy starszych mieszkańców gminy, ukierunkowana na rozwój aktywności fizycznej. Jesienią ubiegłego roku grupa seniorów uprawiała nordic walking, wiosną korzystała z zajęć na terenie krytej pływalni. Ponieważ basen jest nieczynny podczas wakacji, a seniorzy - jak deklarują - nie chcą już tracić czasu na siedzeniu przed telewizorem, OPS zaproponował zajęcia w fitness clubie.

"Ćwiczenia to przede wszystkim swobodna gimnastyka dostosowana do możliwości osób starszych. Powtarzamy określone zestawy ćwiczeń, które doskonale wpływają na sylwetkę, pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów, pozytywnie wpływają na poprawę kondycji. Najistotniejszym celem, który chcemy osiągnąć jest jednak dobre samopoczucie, zadowolenie uczestników zajęć" – dodaje I. Malik.

"Uczestniczę w każdych zajęciach, czuje się po nich wyśmienicie – deklaruje Maria Szołtysek. - Dziś zabrałam także wnuka - okazało się, że aerobik to spora frajda także dla niego.

"Jesteśmy mokre od potu, ale roześmiane" - dodają inne uczestniczki fitnessu.

Instruktorka po każdych zajęciach dopytuje o trafność dobranych ćwiczeń, o ich stopień trudności, o dodatkowe oczekiwania uczestniczek.

Celem podejmowanych przez OPS działań jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych, pobudzanie zaradności, dowartościowanie tej grupy społecznej, rozwijanie nowych zainteresowań, nawiązywanie nowych znajomości, podnoszenie samooceny seniorów.

"Organizacja społeczności lokalnej, którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku od projektu "Złota jesień – nordic walking" to proces długofalowy, którego celem jest zmiana rzeczywistości społecznej. Staramy się tworzyć sieć powiązań wspierających rozwój seniorów i wpływających na poprawę jakości ich życia. Po upływie roku z dużą satysfakcją obserwujemy znaczące zmiany zachodzące w grupie seniorów. Dla nas niezwykle cennym rezultatem jest przejście z pozycji klienta do partnera oraz od pracy dla ludzi do pracy z ludźmi" - dodaje I.Malik.


top_baner
do góry