Strona główna/Urząd/Aktualności/Seniorzy na rzecz poprawy jakości życia w gminie

Seniorzy na rzecz poprawy jakości życia w gminie

Aktualności 15 Lipca 2014

Seniorzy z Czerwionki-Leszczyn realizujący projekt „Senior: enter” podejmują kolejne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia w lokalnej społeczności.

 

 

W czerwcu uczestnicy projektu wzięli udział w wizycie studyjnej w Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach. To prężnie działający ośrodek, w którym seniorzy aktywnie angażują się na rzecz lokalnej społeczności. CIS działa na terenie Gliwic od 1992 r. i zrzesza ponad 40 osób. Statutowym celem tej organizacji jest inspirowanie, wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych, szczególnie o charakterze lokalnym lub regionalnym.

 

Podczas spotkania z Joanną Sarre, Prezesem CIS, seniorzy z Czerwionki-Leszczyn uzyskali informacje o programie “PESEL to nie wszystko” realizowanym od listopada 2012r. do czerwca 2013r. Jego celem było uwrażliwienie mieszkańców Gliwic i zmotywowanie ich do długofalowego zaangażowania w sprawy istotne społecznie, obserwowane w pobliżu miejsca swego zamieszkania. Skierowany był głownie (chociaż nie tylko) do osób starszych, którzy mogą i chcą służyć społeczności lokalnej swoim doświadczeniem życiowym i zawodowym. W ramach tego programu pozyskano aktywną grupę wolontariuszy, z której wyłoniono zespół fachowców, zaangażowanych w realizacje programu. Utworzono i prowadzono społecznościowy portal www.antyknot.pl, na który przyjmowane były obserwacje pozytywnych i negatywnych faktów wartych upublicznienia, a zgłaszanych przez mieszkańców Gliwic. Ponadto opracowano i wydano Poradnik „ABC aktywnego obywatela”, który w przystępnej formie wyjaśnia akty prawne najbardziej przydatne szaremu obywatelowi w kontaktach z władzą lokalną, w dialogu z urzędnikami (na przykładzie wybranych dokumentów Miasta Gliwic). Program „Pesel – to nie wszystko” był współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2012 – 2013.

Na zakończenie spotkania Joanna Sarre podkreśliła, że "stając się podmiotem społecznego zaangażowania sami (stajemy się aktywnymi uczestnikami życia społeczności lokalnych – czujemy się potrzebni) włączamy się w poprawę jakości życia. Sami możemy dostarczać informacji i przykładów tzw. antyknotów - utrudnień, nieprzemyślanych inwestycji, rozwiązań architektonicznych, itp. - z naszego bezpośredniego otoczenia i w ten sposób poprawiać je".

 

Efektem zaangażowania seniorów z Czerwionki-Leszczyn w sprawy lokalne jest także aplikacja „Zgłoś problem”.

W Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny, jako jednej z pierwszej w Polsce, powstała aplikacja cyfrowego obywatela służąca do komunikacji mieszkańców z urzędem poprzez urządzenia mobilne.

Teraz dzięki nowoczesnemu narzędziu mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn mogą zgłaszać swoje problemy za pomocą telefonu komórkowego. - Przede wszystkim to szybki i prosty sposób, aby zgłosić do urzędu różnego rodzaju usterki lub awarie, typu dziury na drogach czy braki koszy. Wystarczy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, zaznaczyć na mapie, dodać opis i kliknąć wyślij - wyjaśnia Łukasz Żyła z Fundacji Media 3.0, która opracowywała aplikację.

Podobne narzędzie powstało także w Warszawie, jednak aplikacja z Czerwionki pozwala również na wysyłanie komunikatów prosto z urzędu. - Niebawem będziemy uruchamiać funkcję, dzięki której mieszkaniec na bieżąco będzie informowany o planowanych remontach czy ważnych wydarzeniach w gminie. Aplikacja może stać się świetnym narzędziem do komunikowania się mieszkańca z urzędem gminy - zapowiada Łukasz Żyła. Warto dodać, że narzędzie jest dedykowane dla osób starszych, poprzez wykorzystanie zasad projektowania uniwersalnego w budowie aplikacji.

Chcemy pokazać starszym osobom, że nowych technologii nie należy się bać. Mając w ręku telefon komórkowy w trzech kliknięciach możemy zwrócić uwagę na konkretny problem bezpośrednio  do odpowiednich służb - mówi Michał Stokłosa ze Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, które wspólnie z Fundacją Media 3.0 oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Czerwionce-Leszczynach prowadzi projekt "Senior: enter".

Aplikację Czerwionka-Leszczyny+ można pobrać za darmo ze sklepu Google Play na telefon komórkowy. Obecnie dostępna jest wersja 1.0, która, jak zapowiada developer, będzie cały czas aktualizowana.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

do góry