Strona główna/Urząd/Aktualności/Seniorzy aktywizują społeczeństwo – zakończenie projektu

Seniorzy aktywizują społeczeństwo – zakończenie projektu

Aktualności 16 Lipca 2013

Z końcem czerwca Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Stanowice zakończyło realizację projektu pt. "Seniorzy aktywizują społeczeństwo", który finansowany był ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Akcja skierowana była do osób po 60 roku życia, emerytów, dysponujących wolnym czasem, z którym niekiedy nie wiadomo co zrobić. Program oferował seniorom serię warsztatów o tematyce bardzo użytecznej dla osób starszych: obsługa komputera, zagadnienia prawne (zawieranie umów, prawa konsumenta, przywileje emeryta i rencisty), bezpieczeństwa osób starszych, zdrowe odżywianie, pierwsza pomoc przedmedyczna, rehabilitacja, a także tematy z dziedziny psychologii: integracja międzypokoleniowa, zalety społecznego zaangażowania i inne. Wszystkie szkolenia miały pomóc seniorom lepiej funkcjonować w zmieniającym się zbyt szybko – dla niektórych – świecie, a także uaktywnić ich do działalności społecznej. W praktyce zdobytą wiedzę mogli wykorzystać biorąc udział w organizowaniu "eventów", które wpisane były w scenariusz projektu. 
W ramach programu odbyły się więc: kiermasz świąteczny, spotkanie opłatkowe, koncert kolęd, wspólne sprzątanie Stanowic, spotkanie organizacji pozarządowych, a także ostatnio na zakończenie – piknik rodzinny.

Ze względu na sprzyjającą pogodę, imprezę można było zorganizować na świeżym powietrzu. Uczestnicy programu oraz członkowie Stowarzyszenia przybyli wraz ze swymi rodzinami. Zostały rozdane pamiątkowe dyplomy, po czym była okazja do podsumowania całego przedsięwzięcia, tego co wniósł w życie seniorów i jakie będzie miał znaczenie na przyszłość.

"Sądzę, że projekt się udał. Pokazał, że osoby starsze mogą w swoim lokalnym środowisku zrobić wiele dobrego. Dał im energię do działalności społecznej i ogólnej aktywności. Wszyscy mamy nadzieję, że seniorzy będą wsparciem dla nas jeszcze niejeden raz" – powiedział na zakończenie Mariusz Maniszewski wiceprezes Stowarzyszenia.

do góry