Strona główna/Urząd/Aktualności/Senior-Zumba. Zapraszamy!

Senior-Zumba. Zapraszamy!

Aktualności 15 Lipca 2013

Zaproponowane przez Punt Terenowy nr 2 Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach zajęcia z zumby dla seniorów okazały się hitem!

W każdy czwartek w pięknej sali lustrzanej nowego Centrum Kulturalno-Edukacyjnego w Czerwionce gromadzi się kilkadziesiąt pań, które tańczą w rytm latynoskich utworów.

"To naprawdę świetna dawka energii – mówią uczestniczki. Po tych zajęciach nawet sprawniej wychodzi nam sprzątanie domu, czy gotowanie obiadu. Czujemy się dużo lepiej, bo jak wiadomo – ruch to zdrowie".

Nie narzucają sobie żelaznej dyscypliny, powoli starają się opanować kroki. "Wyjaśniam Paniom, że najważniejsza jest dobra zabawa. Zajęcia nie mogą być stresujące" - mówi Izabela Malik, kierownik PT nr 2, a jednocześnie instruktorka zajęć zumby.

Zumba to fuzja tańca i aerobiku zainspirowana latynoskimi rytmami, która kształtuje sylwetkę, poprawia kondycję i wyzwala potężną dawkę pozytywnej energii. Ta forma ćwiczeń wraz z energetyczną muzyką porywa do zabawy, wprowadza w dobry nastrój i dlatego cieszy się ogromnym powodzeniem. Przypadła do gustu także seniorom z naszej gminy.

Projekt socjalny "Muzyczna samba dla seniorów– Senior-Zumba" ruszył na początku czerwca i skierowany jest do osób starszych z terenu Gminy Czerwionka – Leszczyny. Początkowo, zajęcia odbywały się w Domu Działkowca, teraz - dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury, seniorzy mają do dyspozycji komfortową salę lustrzaną w CKE.

Zajęcia będą trwały, póki będzie zainteresowanie zumbą. To nowy pomysł. Chodzi w nim nie tylko o zajęcia ruchowe, ale także zacieśnianie więzi pomiędzy uczestnikami - senorami. Jest to także sposób na walkę z osamotnieniem, przygnębieniem, brakiem znajomych.

"Nadmiar czasu wolnego i brak nawyku aktywnego korzystania z życia może okazać się szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. "Późna dorosłość" to okres kiedy uwolnieni od pędu życia codziennego, możemy pozwolić na realizację planów, na które do tej pory nie mieliśmy czasu, zadbać o siebie, pomyśleć na nowo o swoich pasjach i zainteresowaniach" – przekonuje dyrektor OPS-u Celina Cymorek.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach aktywizuje i wspiera seniorów – mieszkańców gminy.

"Nasze działania rozpoczęliśmy w 2009 roku od analizy potrzeb starszych mieszkańców naszej gminy - opracowaliśmy ankiety, badania, korzystaliśmy z materiałów zgromadzonych w OPS, przeprowadziliśmy szereg rozmów z tą grupą społeczną. Okazało się, że osoby starsze czują ogromna chęć zrobienia czegoś dla siebie i dla innych. Mają mnóstwo energii, nie wiedzą jednak, jak ją spożytkować" – wyjaśnia Izabela Malik, kierownik PT nr 2 OPS w Czerwionce-Leszczynach.

W ciągu pierwszego roku intensywnej pracy na rzecz tworzenia społeczności lokalnej OPS przeprowadził aż dziesięć projektów aktywizujących osoby starsze. Udział w nich wzięło ok. 60 seniorów z terenu gminy. Liczba osób włączających się w działania, stale się zwiększa, a pomysłów i nowych inicjatyw, coraz śmielszych, nie brakuje!

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do Senior-Zumby, zapraszamy w czwartki o godz. 12.30 do CKE. Zajęcia są bezpłatne.

top_baner
do góry