Strona główna/Urząd/Aktualności/SIM: Umowa na projekt osiedla podpisana - inwestycja coraz bliżej

SIM: Umowa na projekt osiedla podpisana - inwestycja coraz bliżej

Aktualności 8 Maja 2026

Wczoraj w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka‑Leszczyny odbyło się podpisanie umowy pomiędzy SIM Śląsk Południe a Marią Żurek‑Abramską, prowadzącą Pracownię Projektowania i Realizacji, na opracowanie projektu architektoniczno‑budowlanego dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Czerwionce‑Leszczynach przy ul. Parkowej.

SIM podpisanie umowy

Umowa została zawarta w wyniku wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

„To niezwykle ważny etap w realizacji wyczekiwanej inwestycji mieszkaniowej w Czerwionce‑Leszczynach. Cieszę się, że podpisanie umowy odbywa się w Urzędzie Gminy i Miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć dziś wstępne propozycje projektantów i jesteśmy pod naprawdę dużym wrażeniem ich zaangażowania. Oby tak dalej” - powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka‑Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Maria Żurek‑Abramska z Pracowni Projektowania i Realizacji podkreślała, że ma duże doświadczenie w projektowaniu budynków w ramach SIM‑ów w innych częściach kraju. Zaznaczyła, że zależy jej, aby nowe osiedle harmonijnie nawiązywało do architektury charakterystycznej dla Górnego Śląska, zwłaszcza do familoków budowanych zgodnie z koncepcją miasta‑ogrodu.


„Chciałabym zapewnić wygodę i komfort przyszłym użytkownikom obiektu. Naszym celem jest tworzenie atrakcyjnych i przyjaznych przestrzeni o wysokich walorach architektonicznych. Dołożę starań, by nowe obiekty były estetyczne, wygodne, funkcjonalne i ekonomiczne. Ważne jest dla mnie otoczenie zieleni oraz zaprojektowanie miejsc do wypoczynku, w tym małej architektury i różnorodnych placów zabaw. Chciałabym przy tym jak najlepiej poznać Państwa potrzeby i oczekiwania” - wyjaśnia.

W pierwszym etapie planuje się budowę czterech budynków, czyli łącznie około stu mieszkań dwu‑ i trzypokojowych o powierzchniach od około 40 do 60 m².
Prace projektowe potrwają około roku. W tym czasie będą odbywać się konsultacje i ustalenia z pracownikami urzędu, aby umożliwić Gminie czynny udział w procesie projektowym. Po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę nastąpi złożenie wniosku o Fundusz Dopłat na kwotę około 43,6 mln zł oraz wniosku o finansowanie zwrotne w ramach programu SBC. Ostateczne kwoty Funduszu Dopłat i kredytu SBC zostaną określone na podstawie kosztorysu inwestorskiego, stanowiącego integralną część projektu budowlanego.


Etapy realizacji inwestycji:
• Ogłoszenie przetargu oraz wybór Generalnego Wykonawcy - III/IV kwartał 2026
• Rozpoczęcie budowy - IV kwartał 2026
• Zakończenie budowy - III kwartał 2028
• Zasiedlenie - IV kwartał 2028

„Inwestycja realizowana przez SIM Śląsk Południe to odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe rodzin o średnich dochodach, które nie kwalifikują się do mieszkań komunalnych, a jednocześnie nie planują zaciągania kredytu hipotecznego. Dzięki tej inicjatywie wiele rodzin zyska stabilne warunki do życia i perspektywę własnego lokum” - zaznaczył Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM.

W spotkaniu uczestniczyli: Burmistrz Wiesław Janiszewski, Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik, Prezes SIM Śląsk Południe Renata Lemańska, Kierownik projektów Katarzyna Długosz, naczelnik Wydziału Mienia i Geodezji Katarzyna Pyszny, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Lucyna Król oraz przedstawiciele Pracowni Projektowania i Realizacji.

SIM: Umowa na projekt osiedla podpisana

do góry