Strona główna/Urząd/Aktualności/Ruszyli do ekoakcji i wygrali!

Ruszyli do ekoakcji i wygrali!

Aktualności 1 Grudnia 2014

28 listopada Komisja konkursowa w składzie: Grzegorz Wolnik – pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny; Elżbieta Student – naczelnik wydziału Gospodarowania Odpadami; Andrzej Wącirz – naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych w UGiM Czerwionka-Leszczyny; Hanna Piórecka-Nowak – rzecznik prasowa; Janusz Lukaszczyk – grafik, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach

dokonała oceny ponad 150 prac plastycznych, zgłoszonych do konkursu „Ruszam do ekoakcji!”, organizowanego przez Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i wyłoniła laureatów:

 

PRZEDSZKOLA

I miejsca :

Mikołaj Czaja, Przedszkole nr 6 „Pod Jarzębiną”

 

Martyna Urzędnik

Julia Szombara

Zofia Urbańska, Przedszkole nr 8 Krasnala Hałabały

 

Artur Łazorczyk

Ania Kozłowska, Przedszkole nr 7, Skarbnikowa Willa

 

 

Wyróżnienia:

Zofia Borowiec, Przedszkole nr 6

Dawid Gliniany Przedszkole nr 7

Oliwia Blacha, Przedszkole nr 8

Maksymilian Ciućko

Blanka Dudek

Aleksander Mulawa, Przedszkole nr 8

 

W tej kategorii wyróżniono także placówki przedszkolne: Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3, Przedszkole nr 10, Przedszkole w Bełku.

 

 

SZKOŁY

 

I miejsca:

Anna Wita, SP 8

 

Jonasz Wita, SP 8

 

Amelia Markiewka, SP Książenice

 

Wyróżnienia:

 

Patrycja Nocoń, ZS 2

 

Kamil Kaleński, Szkoła Podstawowa w Szczejkowicach,

 

Karmen Kaczmarczyk, Wiktoria Benisz, SP Stanowice

 

Klaudia Baszak, Hania Gocyk, Zuzia Zacny, Laura Kania, ZS 3

 

 

 

RODZINY

 

I miejsce:

Filip Machulec

 

wyróżnienia:

Bartosz Żak

 

Sebastian Żak

 

Michał Albrecht

 

Hubert Łazorczyk

 

 

Wyróżnienie przyznano także placówce opiekuńczo wychowawczej – mieszkanie rodzinkowe w Czuchowie.

 

Laureatów wraz z opiekunami (rodzicami, nauczycielami) zapraszamy na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się 9 grudnia br. o godz. 17.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach (więcej informacji pod numerem tel. 32/429 59 44 - H. Piórecka-Nowak).

 

Janusz Lukaszczyk: "Temat przemyślany w stu procentach. Śmiało można powiedzieć, że osoby, które wzięły udział w konkursie, bardzo dobrze zrozumiały jego ideę. Większość prac prezentuje bardzo ciekawą koncepcję z niebanalną kompozycją i układem przestrzennym. Uczestniczy wykorzystali swoją wyobraźnię bez ograniczeń! Zaskoczył mnie podział kolorystyczny, z odpadami zwykle kojarzy nam się szarość i czerń, uczestnicy pokazali, że za pomocą różnorodnych elementów można zbudować niezwykle kolorowe dzieło, udowadniając, że świat jest pełen barw".

 

Elżbieta Student: "Każdy odpad może stać się surowcem w momencie jego wykorzystania, zagospodarowania w odpowiedni sposób. Ideą recyklingu jest odzyskanie z segregowanych odpadów jak największej ilości materiałów i surowców, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu nakładów na ich ponowne przetworzenie".

 

 

Warto przypomnieć, że do recyklingu nadaje się wszystko, z czego można odzyskać materiały i surowce, a przede wszystkim papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, ubrania, elektrosprzęt. 

Jak podkreślają pracownicy wydziału Gospodarowania Odpadami, bardzo ważnym aspektem jest zrozumienie istoty recyklingu i wyrobienie nawyków, które sprawią, że recykling będzie coraz bardziej powszechny i efektywny, dzięki czemu ograniczy się ilość śmieci, odzyska materiały i surowce oraz zapobiegnie dewastacji środowiska naturalnego.  Nasi mieszkańcy doskonale przedstawili te zasady za pośrednictwem swoich prac.

Każdy może przyczynić się do oczyszczania środowiska poprzez recykling – jest to łatwe i nie wymaga dużego nakładu pracy. Pierwszym i podstawowym krokiem jest prowadzenie segregacji odpadów domowych. W specjalnych kontenerach składuje się śmieci podzielone najczęściej na cztery grupy: papier, szkło, plastik oraz metal. Wszystkie z tych grup nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania.

 

 

Prace konkursowe oglądać można będzie w przestrzeni miejskiej – zostaną wyeksponowane w wielu uczęszczanych punktach i placówkach na terenie Czerwionki-Leszczyn.

 

 

 

top_baner
do góry