Strona główna/Urząd/Aktualności/Ruszył remont zniszczonego w pożarze budynku

Ruszył remont zniszczonego w pożarze budynku

Aktualności 19 Sierpnia 2015

W związku z pożarem, który wybuchł 7 sierpnia w budynku wielorodzinnym na terenie Starej Kolonii w Czerwionce, wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Radni, po szczegółowym zapoznaniu się z następstwami pożaru, jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na rok 2015. Do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przekazano dodatkowe środki w wysokości 450 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remont zniszczonego przez pożar budynku.


Burmistrz Wiesław Janiszewski podziękował za szybkie zwołanie sesji i – mimo okresu wakacyjnego - liczny udział radych w obradach. „Dziś, niestety, mówimy o bardzo trudnej sytuacji, kiedy to mieszkańcy z godziny na godzinę zostali pozbawieni dachu nad głową. Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie. Szczególne podziękowania składam Straży Pożarnej za przeprowadzenie sprawnej ewakuacji i ugaszenie budynku. Dokładamy wszelkich starań, aby udzielić mieszkańcom pomocy i umożliwić im jak najszybszy powrót do swojego domu” - podkreślił burmistrz.

 „W minionym czasie dotknęły nas dwa zdarzenia losowe – wyjaśniał Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Pierwsze miało miejsce w czasie lipcowej nawałnicy - przy ul. Ligonia 12 w Leszczynach został zerwany dach, drugim zdarzeniem był pożar na Starej Kolonii. Sześć mieszkań wymaga kapitalnego remontu, do całkowitej odbudowy jest także dach. Odbyły się, oczywiście, kontrole ze strony Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego – budynek znajdował się w stanie technicznym dobrym, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, wszystkie przeglądy techniczne robione były przez nasz zakład w terminie. PINB zamknął budynek i zarządził jego odbudowę. Jest także wykonywana ekspertyza, z której wynikną dokładne koszty napraw, ale prace remontowe już mogą być prowadzone, więc bez zwłoki przystąpiliśmy do działania. Nie chcemy tracić czasu, zwłaszcza, że pogoda w tej chwili jest sprzyjająca”.

 

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Celina Cymorek omówiła formy wsparcia udzielonego przez pracowników OPS poszkodowanym w pożarze.

„Dołożyliśmy wszelkich starań, aby otoczyć mieszkańców budynku opieką. Wraz z burmistrzem oraz dyrektorem ZGM-u byliśmy na miejscu w czasie pożaru. Najpierw, musieliśmy w tłumie odnaleźć mieszkańców familoka, zdiagnozować ich najpilniejsze potrzeby np. zabranie niezbędnych im leków z budynku. Zaoferowaliśmy pomoc psychologiczną, udostępniliśmy mieszkania zastępcze. Zabezpieczyliśmy mienie rodzin, sporządziliśmy dokładne protokoły zniszczeń, każda rodzina ma więc pełną dokumentację strat w mieszkaniu. Będziemy się także przygotowywać do wypłaty zasiłku ze zdarzenia losowego. Większość osób trafiła do swoich bliskich, tam chcą przeczekać czas remontu”.

 Wiadomo już, że mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich mieszkań za kilka miesięcy.

 

 

do góry