Strona główna/Urząd/Aktualności/Ruszaj śladem WSZĘDOBYLA

Ruszaj śladem WSZĘDOBYLA

Aktualności 4 Lipca 2011

Największe atrakcje Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na planszy gry.

Do tego dynamiczny indywidualnie opracowany scenariusz prowadzący młodego turystę przez ścieżki dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i architektonicznego.

Nie ma mowy o nudzie! Urząd Gminy i Miasta opracował promocyjną grę planszową "Wszędobyl" i zaprasza do odkrywania walorów gminy!

"Przed Tobą drewniany, zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bełku. W ogrodzeniu kościoła, od strony zabytkowego cmentarza, umocowana jest żelazna kuna, służąca w zamierzchłych czasach do wykonywania na złoczyńcach kary wystawienia na widok publiczny. Kiedy chcesz ją sfotografować, zauważasz, że nie masz aparatu. Wracasz go poszukać. Cofasz się o 3 pola" - to jeden z przystanków na trasie prowadzącej przez wszystkie gminy powiatu rybnickiego.

"Pomysł wydania gry promującej gminę bardzo nam się spodobał. Założenia projektu przedstawiliśmy także Starostwu Powiatowemu w Rybniku oraz pozostałym gminom powiatu. Cieszę się, że efekty wielomiesięcznej wspólnej pracy zaowocowały tak udanym wydawnictwem. Mamy nadzieję, że "Wszędobyl" spodoba się mieszkańcom gminy oraz regionu i zachęci do poznawania najbliższej okolicy" – wyjaśnia Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Gospodarki i Rozwoju w UGiM.

"Wszędobyl" łączy elementy edukacji, promocji i integracji rodzinnej.

Gra skierowana jest do dzieci w wieku powyżej czterech lat i koncentruje się na zaprezentowaniu walorów ekologiczno-przyrodniczych okolicy, zabytków i atrakcji.

Jej scenariusz opisuje rowerową przejażdżkę turysty po najciekawszych miejscach powiatu. Na terenie Czerwionki-Leszczyn podróżnik zapoznaje się m.in. z walorami przyrodniczymi Pojezierza Palowickiego, wzniesieniem Ramża, rezerwatem "Uroczysko Głębokie Doły", ścieżką edukacyjną "Wśród leszczyn i śladów Bartelta", ścieżką "Dróżka Kopruszka", odkrywa urok drewnianych kościółków w Bełku i Palowicach, zwraca uwagę na piękno czerwieńskich familoków, oraz unikatowość zabytku techniki – Gichty. Wśród atrakcji gminy nie mogło zabraknąć także wzmianki o popularnym festiwalu Around the rock. "Wszędobyl" to także szereg ciekawostek i lokalnych legend. Gra zwraca także uwagę młodego turysty na problemy związane z dbałością o czyste środowisko, zachęca do segregacji odpadów, włączania się w działania na rzecz popularyzacji zagadnień ekologicznych.

"Wszędobyl" wzbogacony zostanie także o przewodnik, w którym szerzej opisane zostaną atrakcje okolicy. Wydawnictwo zawierać będzie szczegółowy opis atrakcji oraz użyteczne dla turysty informacje.

"W październiku 2010 roku przyjęliśmy program opieki nad zabytkami znajdującymi się na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Jednym z założeń programu jest promocja naszych zabytków. Mamy nadzieję, że "Wszędobyl" pomoże nam w popularyzacji wyjątkowych obiektów i miejsc, które znajdują się w najbliższej okolicy" - dodaje Lucyna Król, Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury UGiM w Czerwionce-Leszczynach.

Gra zostanie przekazana wszystkim szkołom i przedszkolom w naszej gminie. Będzie dystrybuowana jako upominek promocyjny m.in. podczas krajowych targów turystycznych i inwestycyjnych. Ma także trafić do okolicznych księgarń.

Pierwsze egzemplarze "Wszędobyla" UGiM przygotował również dla odwiedzających stronę internetową urzędu. Aby je zdobyć wystarczy wymienić 5 zabytków znajdujących się na terenie naszej gminy.
5 pierwszych poprawnych odpowiedzi nagrodzimy. 

Adres na który należy wysyłać odpowiedzi: 
konkurs@czerwionka-leszczyny.com.pl

do góry