Strona główna/Urząd/Aktualności/Rusza projekt "Gmina z (dobrą) energią!"

Rusza projekt "Gmina z (dobrą) energią!"

Aktualności 3 Listopada 2016

Dziś w Rybniku odbyła się konferencja inaugurująca realizację projektu „Gmina z (dobrą) energią!”. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, do którego realizacji włączone zostało aż 28 jednostek samorządu terytorialnego (25 gmin oraz 3 powiaty), wchodzących w skład Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. W konferencji uczestniczyli Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski oraz przewodnicząca zespołu ds. realizacji projektu na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Katarzyna Pyszny z wydziału ekologii UGiM.

Projekt potrwa do połowy 2018 roku, obejmując dwa sezony grzewcze oraz jeden inwestycyjny, co jest kluczowe w kontekście uświadamiania grup docelowych o skali problemu zanieczyszczeń uwalnianych przez sektor budownictwa mieszkalnego do atmosfery.

W kampanii przewidziano działania edukacyjne dla trzech grup docelowych: dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Subregionu Zachodniego. Kluczowe znaczenie w akcji będą mieli samorządowcy, którzy stworzą „sieć lokalnych doradców ds. efektywności energetycznej”. Ponadto, planowana jest organizacja seminariów, szkoleń oraz wydarzeń tematycznych dla mieszkańców. Wsparcie w promocji kampanii zadeklarowały znane i lubiane osobistości z branży rozrywkowej.

Powstać mają także narzędzia ułatwiające dotarcie przekazu do odbiorców, tj. kalkulator efektywności energetycznej oraz poradnik inwestora. Te ostatnie w sposób szczególny pomogą właścicielom nieruchomości bądź osobom planującym dopiero jej zakup czy budowę w optymalnym doborze techniki grzewczo-wentylacyjnej o najlepszej relacji ceny i kosztów eksploatacji do sprawności i efektu ekologicznego.

 „Walczymy o zdrowie i życie dla ponad 650 tys. mieszkańców Subregionu Zachodniego, w tym nas samych – podkreślił, otwierając konferencję, prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, przewodniczący Związku Subregionu Zachodniego. - Dobrze wiemy, że walka z niską emisją nie może być walką prowadzoną w pojedynkę na terenie jednego samorządu. Problem zanieczyszczenia środowiska występuje wszędzie i nie zna granic administracyjnym. Dziś zaczynamy mówić jednym głosem, wdrażając kompleksowy system ochrony powietrza” - zaznaczył prezydent M. Kieca.

Koszt projektu „Gmina z (dobrą) energią!” oszacowano na ok. 400 tys. zł. Fundusze niezbędne do sfinansowania kampanii mają pochodzić ze środków własnych uczestniczących w akcji samorządów i wkładu partnerów merytorycznych. Pozostała kwota – dokładnie 200 932 zł – zostanie pokryta z dotacji udzielonej przez WFOŚiGW w Katowicach.

 

top_baner
do góry