Strona główna/Urząd/Aktualności/Rozpoczęto eliminacje do ŚLĄSKIEGO ŚPIEWANIA

Rozpoczęto eliminacje do ŚLĄSKIEGO ŚPIEWANIA

Aktualności 28 Marca 2012
Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwione-Leszczynach, odbyły się się eliminacje rejonowe XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza. 

To jeden z najważniejszych i najciekawszych konkursów poświęconych kulturze naszego regionu. Jego celem jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych, poznawanie ludowego repertuaru, utrwalanie gwary oraz przypominanie bogactwa i różnorodności strojów. 

"Wszyscy wykonawcy bardzo starannie przygotowali swoje występy, przywiązując wielką uwagę do doboru repertuaru,  stroju oraz czystości i poprawności śląskiej gwary. Dla mnie konkurs ma także dużą wartość sentymentalną. Pisałem pracę magisterską u profesora Dygacza, zaprzyjaźniłem się wówczas zarówno z profesrem, jak i jego małżonką. Bardzo miło jest nam co roku spotkać się podczas eliminacji i przy okazji powspominać tamte czasy" – podkreślał Wojciech Pukowiec, dyrektor Domu Kultury w Leszczynach i zarazem juror eliminacji. Obok niego w jury zasiadała Jadwiga Masny oraz żona profesora A. Dygacza, Janina Lipińska -Dygacz.  
"Wciąż jest wielu chętnych do śpiewania śląskich piosenek i to w każdym wieku. Cieszy nas zainteresowanie konkursem, zwłaszcza przez najmłodszych wykonawców" - komentowała J. Lipińska-Dygacz.

Talenty wykonawców podziwiali także obecni podczas eliminacji: wiceburmistrz Andrzej Raudner, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Profaska oraz naczelnik wydziału edukacji Iwona Flajszok.

W eliminacjach wzięło udział 22 podmioty wykonawcze, a wśród nich soliści, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły pieśni i tańca oraz chóry. 

Jury eliminacji w Czerwionce-Leszczynach postanowiło zakwalifikować do grona półfinalistów: Zespół Wokalny "Wróbelki" z Przedszkola nr 10 w Czerwionce-Leszczynach, Zespół wokalny Adagio z ZS nr 3 w Rybniku, Zespól Wokalno-Instrumentalny "Gagatki" z Dobrzenia Wielkiego, Zespoł Wokalno - Instrumentalny "Karolinki" z Jankowic, Zespół Śpiewaczy Karolinki z Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach, Zespół Śpiewaczy Przegędzanki, Zepoł Śpiewaczy Książeniczanki, Towarzystwo Śpiewu "Cecylia" z Rydułtów oraz solistki: Gabrielę Moczko oraz Agatę Wołoszyńską z Dobrzenia Wielkiego.
Artyści wezmą udział w kolejnym etapie przesłuchań, który odbędzie się w dniach 14-15 mają w Piekarach Śląskich. 

Wielki finał festiwalu zaplanowano2 czerwca w Koszęcinie. Zwycięzcy otrzymają Grand Prix Marszałka Województwa Śląskiego oraz statuetkę Szczyglika.

Organizatorami festiwalu są: Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski w Katowicach oraz samorządy miast i gmin - organizatorzy eliminacji rejonowych i przeglądu finałowego.

Wszyscy uczestnicy eliminacji w Czerwionce-Leszczynach otrzymali upominki ufundowane przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny, SKOK Ziemi Rybnickiej oraz Firmę Handlową "Marsel" z Bełku.
do góry