Strona główna/Urząd/Aktualności/Rewitalizacja terenu zamku w Leszczynach

Rewitalizacja terenu zamku w Leszczynach

Aktualności 12 Października 2017

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny opracowała projekt kompleksowej rewitalizacji terenu zabytkowego parku i zamku w dzielnicy Leszczyny. Projekt został już złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego i, zgodnie z procedurami konkursowymi, czeka na przyznanie dotacji unijnej.

„Rewitalizacja Czerwionki przyniosła znakomite efekty, zarówno w obszarze infrastrukturalnym, jak i społecznym. Teraz czas na dzielnicę Leszczyny. Opracowaliśmy kompleksowy projekt dla tej części miasta. Jego zakres poprzedziliśmy konsultacjami społecznymi, jestem przekonany, że efekty tej kolejnej dużej inwestycji, realizowanej przez Gminę i Miasto będą tak dobre, jak w Czerwionce” - zaznacza Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywizacji społeczno-gospodarczej ludności zamieszkującej obszar rewitalizacji poprzez adaptację zabytkowego obiektu zameczku oraz jego otoczenia. „Zależy nam na efektywnym wykorzystaniu zdegradowanych zasobów lokalowych, ożywieniu społeczno-gospodarczym obszaru rewitalizowanego oraz stworzeniu nowej bogatej oferty dla mieszkańców. Staraliśmy się utworzyć nową, atrakcyjną, międzypokoleniową przestrzeń publiczną i mamy nadzieję, że dzięki wsparciu środków unijnych już w przyszłym roku rozpoczniemy realizację tego zadania” - dodaje Grzegorz Wolnik, pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Budynek zameczku ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, planuje się rekonstrukcję zabytkowego tarasu przy zameczku, nowy podział i zagospodarowanie przestrzeni w obiekcie, dostosowanie kolorystyki budynku do kolorów odremontowanej wieżyczki.

Bardzo ważną częścią projektu jest zagospodarowanie parku przy zameczku. Zaplanowano wykonanie tarasów i sceny „pod chmurką” oraz wydzielenie nowych ścieżek pieszo-jezdnych. Gratką dla najmłodszych ma być nowy plac zabaw ze ścianką wspinaczkową i elastycznym podłożem wpisany w koło otoczone zielenią, za którą planuje się wykonać tor do jazdy na rolkach, hulajnodze i wrotkach.

Dorośli, podobnie jak w innych dzielnicach i sołectwach, będą mieli okazję skorzystać z siłowni pod chmurką oraz miejsca do ćwiczeń „street workout”. Siłownia, jak plac zabaw, będzie wpisana w okrąg otoczony zielenią. Pomysłodawcy projektu zaplanowali też montaż efektownej fontanny w kształcie kuli ziemskiej.

W tym miejscu powstanie także lodowisko i boisko - obiekt do wykorzystania przez cały rok, w sezonie zimowym będzie funkcjonował jako lodowisko, w pozostałym sezonie będzie pełnić funkcje boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa, badmintona.

Całość uzupełni odpowiednia infrastruktura – toalety, dostęp do wody pitnej, zaplanowano również miejsce do zamontowania choinki świątecznej.

Projektem objęto również teren przy stawie. Planuje się wydzielenie parkingu, ścieżek, miejsc do odpoczynku, utworzenie miejsca do spotkań przy grillu czy nawet utworzenie i wydzielenie tarasu z leżakami. Wokół stawu ma także powstać ścieżka informacyjno-edukacyjna.

Realizacja projektu o nazwie „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach” to koszt 7 813 278,44 zł, dofinansowanie unijne ma wynosić 4815824,37 zł, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najprawdopodobniej w marcu 2018 roku.

do góry