Strona główna/Urząd/Aktualności/Remonty dróg wojewódzkich. Konferencja prasowa z udziałem Marszałka Woj. Śląskiego

Remonty dróg wojewódzkich. Konferencja prasowa z udziałem Marszałka Woj. Śląskiego

Aktualności 5 Października 2017

Wczoraj w Czerwionce-Leszczynach gościł Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym zorganizowano konferencję prasową, podczas której Marszałek wraz w Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorzem Wolnikiem, Burmistrzem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławem Janiszewskim oraz zastępcą dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Mirosławem Krausem omówili planowane remonty dróg wojewódzkich w regionie.

„Tematem wiodącym dzisiejszej konferencji są drogi, szczególnie droga wojewódzka numer 925 przebiegająca przez teren naszej gminy, której stan jest zły. Remont negocjujemy już od dłuższego czasu. Liczyliśmy na środki z RPO, to zadanie znalazło się na liście rezerwowej, mamy jednak nadzieję, że tę oczekiwaną przez naszych mieszkańców inwestycję uda się w najbliższym czasie zrealizować. Dziś razem z naszymi gośćmi odwiedziliśmy także gminy powiatu mikołowskiego - Orzesze, Oronontowice, przez które droga przebiega. Spotkaliśmy się z samorządowcami tych miejscowości, którzy podobnie jak my - oczekują remontu tej ważnej drogi” - powiedział otwierając konferencję burmistrz W. Janiszewski.

„Odbyliśmy dziś bardzo dobre spotkania w powiecie rybnickim i mikołowskim – podsumował marszałek W. Saługa. - Drogi to główny powód naszej wizyty tutaj, ale ważne są także warsztaty dla samorządowców z regionu, odbywające się w Rybniku, a dotyczące walki o czyste powietrze. Gminy z Subregionu Zachodniego są liderem w realizacji proekologicznych kampanii społecznych, ale także we wdrażaniu konkretnych działań w trosce o czyste powietrze – zaznaczył W. Saługa.

Marszałek omówił także planowane inwestycje na drogach wojewódzkich, które mają zostać dofinansowane z puli środków unijnych: „1200 kilometrów dróg wojewódzkich w województwie śląskim to naprawdę sporo. Aż 300 km obejmują projekty złożone do remontu z dofinansowaniem z UE. Po przeprowadzeniu procedur konkursowych stworzył nam się ranking, bardzo ważne drogi znalazły się na liście projektów dofinansowanych, m.in.

Droga – Pszczyna- Racibórz i droga nr 933. Droga wojewódzka nr 925 znajduje się obecnie na liście rezerwowej – jestem przekonany, że jeśli już teraz opracujemy kompletną dokumentację niezbędną do przeprowadzenia tej inwestycji, jak tylko pojawią się oszczędności z pozostałych przetargów, ta inwestycja też zostanie dofinansowana”. 

W konkursach z dofinansowaniem unijnym środki finansowe z oszczędności w innych projektach pozwalają zrealizować kolejne zadania z list rezerwowych. Ważne, aby podmiot aplikujący o środki był przygotowany do rozpoczęcia inwestycji, przygotowując niezbędną dokumentację.

„Pragnę podkreślić, że ta droga weszła do gry, jest już procedowana. Ma zostać zmodernizowana na odcinku od Rudy Śląskiej do Rybnika. Planujemy przede wszystkim dostosowanie jej do zwiększonego natężenia ruchu, mamy na uwadze poprawę płynności ruchu, modernizację wszystkich skrzyżowań, m.in. ważnego dla mieszkańców tej gminy skrzyżowania w Leszczynach.

Planujemy przebudowę całej infrastruktury z uregulowaniem gospodarki wodnej i oczywiście stworzeniem chodników i tras dla rowerów” - wyjaśniał M. Kraus.

„Jest to remont oczekiwany przez naszych mieszkańców, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby przygotować kompletną dokumentację i w momencie uruchomienia środków finansowych móc ruszyć z realizacją inwestycji. To zadanie dla naszych mieszkańców jest bardzo ważne, pozwoli zmniejszyć poziom hałasu i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa użytkowników drogi” - podkreślił G. Wolnik.

top_baner
do góry