Strona główna/Urząd/Aktualności/Remont budynku USC

Remont budynku USC

Aktualności 23 Stycznia 2014

Zakończył się trwający od lipca remont budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Elegancka Sala Ślubów zachwyciła mieszkańców. W trosce o komfort klientów, do nowo odremontowanego budynku przeniesiono także Wydział Spraw Obywatelskich.

 

Budynek USC zupełnie zmienił swoje oblicze. „To nie była skomplikowana inwestycja, a jej efekt jest znakomity” – mówi Grzegorz Kowalski, naczelnik wydziału inwestycji i remontów UGiM Czerwionka-Leszczyny. W lipcu rozpoczęto prace, których celem był generalny remont obiektu. „W zakres prac weszła izolacja podziemnych ścian, remont elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie dachu oraz przygotowanie pomieszczeń biurowych, a także aranżacja Sali Ślubów. Mówiąc obrazowo, budynek nie pamiętał już swojego poprzedniego remontu” - dodaje G. Kowalski.

 

 

Do obiektu, po kilku latach, powrócił Wydział Spraw Obywatelskich. Przeprowadzka z drugiego piętra budynku głównego Urzędu dokonana została z myślą o mieszkańcach, zwłaszcza tych starszych i schorowanych, dla których poprzednia lokalizacja wydziału stanowiła dużą niedogodność.

„Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, kiedy nasi pracownicy udawali się na parking, do samochodu, w którym znajdowała się osoba starsza, aby pomóc jej w dopełnieniu formalności urzędowych. Wysokie schody były uciążliwością” – mówi Teresa Zawalska, naczelnik wydziału spraw obywatelskich. T. Zawalska przyznaje także, że zmiana lokalizacji wydziału z pewnością jest korzystna, zwłaszcza, że na rok 2016 planowana jest wymiana bardzo dużej ilości dowodów, co wiąże się z koniecznością odwiedzenia urzędu.

 

 

Z roku na rok wzrasta także ilość ślubów udzielanych przez kierownika USC. W pierwszym kwartale 2013 roku sporządzono 105 aktów ślubów z czego: 50 na podstawie oświadczeń złożonych przed księdzem, 50 na podstawie oświadczeń złożonych przed kierownikiem USC oraz 5 na podstawie aktów zagranicznych transkrybowanych do polskich ksiąg.

„Liczby mówią same za siebie. Posiadanie estetycznej Sali Ślubów to konieczność - podkreśla kierownik USC Kornelia Warzecha. - Salę urządzono w 1981 roku i przez ponad trzydzieści lat nie zmieniano jej wystroju. Obecnie, dysponujemy pięknym, klimatyzowanym pomieszczeniem, które stanowi także wizytówkę gminy – w ceremoniach ślubnych uczestniczą nasi mieszkańcy, ale również goście – z terenu całej Polski, często też z zagranicy”.

 

Co ciekawe, sala zyskała również uznanie mieszkańców okolicznych miejscowości, pierwszy związek małżeński zawarli w tym miejscu mieszkańcy sąsiedniego Orzesza.

 

do góry