Strona główna/Urząd/Aktualności/Recital Ireny Santor w CKE

Recital Ireny Santor w CKE

Aktualności 29 Października 2013
 

W niedzielny wieczór w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym wystąpiła Pierwsza Dama Polskiej Piosenki - Irena Santor. Spotkanie z artystką wielkiego formatu sprawiło, że sala w Czerwionce wypełniona była do ostatniego miejsca.

 

Irena Santor wystąpiła z akompaniującym Mariuszem Dubrawskim – pianistą, kompozytorem i aranżerem,  wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zaprezentowała swoje największe przeboje „Tych lat nie odda nikt”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Złoty pierścionek” udowadniając, że piosenki te są wciąż aktualne i nadal brzmią z tą samą ogromną siłą.Recital największych przebojów przeplatany był piosenkami z najnowszej płyty „Kręci mnie ten świat”, która spotkała się z entuzjastycznymi opiniami recenzentów, zdobywając jednocześnie serce i uznanie publiczności. I.Santor zapowiedziała jednak, że już pracuje nad kolejnym albumem.Swoją karierę zawodową Irena Santor rozpoczęła w 1951 roku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze", gdzie znalazła się z polecenia dyrektora Opery Poznańskiej Zdzisława Górzyńskiego. Z czasów mazowszańskich pochodzi Jej pierwszy wielki przebój "Ej, przeleciał ptaszek".

Po opuszczeniu "Mazowsza", w 1959 roku dokonała pierwszych nagrań i zadebiutowała jako solistka na estradzie. Twórcami Jej pierwszych sukcesów zawodowych byli Stefan Rachoń i Władysław Szpilman, a nauczycielami Barbara Fijewska (aktorka), Wiktor Milewski (akompaniator) i Wanda Wermińska (śpiewaczka operowa). Nie do przecenienia był kontakt, w czasach mazowszańskich, z Tadeuszem Sygietyńskim, który był Jej najważniejszym  nauczycielem i przewodnikiem.

Pierwsze wielkie sukcesy to udział w festiwalu sopockim w 1961 roku i zdobyte tam nagrody dla piosenek "Embarras" i "Walczyk na cztery ręce" oraz nagroda za interpretację tych piosenek. Potwierdzeniem Jej kunsztu estradowego było wykonanie w 1966 roku, na festiwalach w Opolu (I nagroda) i w Sopocie (III nagroda) piosenki "Powrócisz tu" .

Kolejne lata to nieprzerwane pasmo sukcesów, wiele występów, nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych (biografia za: irenasantor.pl).

 

do góry