Strona główna/Urząd/Aktualności/Razem zmieniajmy świat, by każdy mógł korzystać ze swoich praw!

Razem zmieniajmy świat, by każdy mógł korzystać ze swoich praw!

Aktualności 11 Grudnia 2017

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce-Leszczynach od lat bierze udział w międzynarodowej akcji – Maratonie Pisania Listów w obronie praw człowieka. Po raz pierwszy maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku, a od 2009 roku przyłączyli się do niego uczniowie Gimnazjum nr 4 .

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w pierwszych dniach grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia organizatorzy mobilizują ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka., w tym roku w Polsce do akcji przystąpiło 695 miejsc: szkoły, kluby, organizacje, biblioteki, w tym uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Gimnazjum nr 4 w Czerwionce wraz ze swymi nauczycielami i wychowawcami. „Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat” - mówili uczniowie SP nr 5. W tym roku podczas maratonu uczniowie klas od IV do VII SP, gimnazjaliści, absolwenci szkoły oraz nauczyciele napisali 313 listów w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw.

Nasze listy zostaną wysłane do Bangladeszu ( 34), Egiptu ( 1), Izraela ( 42) , Turcji, ( 33), Hondurasu ( 34), Finlandii ( 1), na Madagaskar ( 84), do Chin ( 1), na Jamajkę ( 42) oraz do Czadu ( 41).

Godne zauważania są wspaniałe akcje charytatywne prowadzone przez Samorząd Uczniowski SP 5: zbiórka na rzec hospicjum w Żorach, na rzecz pomocy dzieciom w Syrii oraz na zakup znaczków wysyłanych z maratonu listów. Pamiętaj, nie bądź obojętny wobec krzywdy drugiego człowieka !

do góry