Strona główna/Urząd/Aktualności/Radni odwiedzili firmę Komart

Radni odwiedzili firmę Komart

Aktualności 15 Maja 2017

12 maja w siedzibie firmy Komart odbyło się spotkanie kierownictwa Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz radnych Gminy i Miasta z zarządem spółki. Goście mieli także okazję zwiedzić Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych, zmodernizowaną z końcem ubiegłego roku.

 

                 Wizyta składała się z dwóch części. Na początku odbyło się spotkanie z zarządem spółki – Katarzyną Makarowicz i Januszem Różańskim. Podczas wygłoszonej prelekcji, prezes przybliżyła słuchaczom historię Komartu, który prowadzi gospodarkę odpadami, obsługując znaczną część Górnego Śląska, w tym także Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny. Jak przyznała K. Makarowicz:  „Ponad 25 lat naszej działalności pokazało, że od tradycyjnych sposobów gospodarowania odpadami nieustannie przechodzimy na nowoczesne, oparte na profesjonalnych technologiach zarządzanie. Od początku swego istnienia spółka wspiera zrównoważony rozwój oraz kładzie ogromny nacisk na minimalizowanie negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko naturalne”.  Elementem tej polityki proekologicznej była zeszłoroczna modernizacja sortowni, mająca na celu zwiększenie ilości odzyskiwanych surowców wtórnych. Całkowity koszt modernizacji wyniósł 2,81 mln euro, przy pozyskaniu 900 tys. euro dofinansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Od zakończenia inwestycji w grudniu 2016 roku już widać wyraźne efekty ekologiczne – zwiększenie ilości odpadów, które trafiają do recyklingu automatycznie redukuje liczbę tych, które muszą być składowane.

Modernizacja umożliwiła także zwiększenie zatrudnienia. „Modernizacja i wprowadzanie nowych technologii zawsze budzi obawę o redukcję zatrudnienia. O to bali się również pracownicy Komartu. Jak się okazało – zupełnie niepotrzebnie. Po modernizacji zatrudnienie zwiększyło się 10 osób. Być może to niewiele, jednak nikt nie stracił pracy, a tego obawiano się najbardziej” - mówiła Katarzyna Makarowicz.

        W drugiej części wyjazdu odwiedzono Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Radni mieli okazję zobaczyć, zakupione przez spółkę w ramach modernizacji nowoczesne maszyny, sprawdzić także, jak przebiega proces przetwarzania odpadów, które trafiają do Komartu.

             Na spotkanie do firmy Komart udali się: Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda wraz z radnymi, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Andrzej Raudner, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Grzegorz Wolnik, naczelnik wydziału gospodarowania odpadami Elżbieta Student oraz komendant Straży Miejskiej Adam Reniszak.

Mieszkańcy, którzy również chcieliby odwiedzić knurowski RIPOK, będą mieli tę okazje już 2 czerwca 2017. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zgłaszanie się pod nr tel. 32 4295933 lub mailowo: do 19 maja 2017 r. (liczba miejsc ograniczona).

do góry