Strona główna/Urząd/Aktualności/REMONT ZAMKU W PALOWICACH

REMONT ZAMKU W PALOWICACH

Aktualności 15 Kwietnia 2010

Palowice to jedno z najbardziej malowniczych i urzekających sołectw w naszym regionie.

Magnesem dla mieszkańców oraz licznych turystów jest Pojezierze Palowckie – jeden z najpiękniejszych zespołów stawów w okolicy, który poza walorami krajobrazowymi wyróżnia się bogactwem fauny i flory.

Palowice bogate są także w wiele bezecnych zabytków. Jednym z nich są ruiny huty Waleska – zabytek techniki stojący w palowickich lasach obok stawów Garbocz i Gichta. Pozostała po hucie wieża stanowi pamiątkę rodzinnego przemysłu hutniczego Johna Baildona. Już w połowie XVIII w. istniała w tym miejscu pierwsza kuźnica – hamernia. Produkowano w niej żelazo sztabowe metodą prymitywnego wytopu rudy darniowej. Ceglana budowla z kwadratową wieżą o czterech kondygnacjach, wybudowana w 1830r. ma 15 metrów wysokości i zachowała się do dnia dzisiejszego.

Palowiczanie szczycą się także pięknym drewnianym kościółkiem z 1606 roku z wczesnobarokowym, bogato rzeźbionym ołtarzem.

Coraz więcej mówi się jednak o palowickim dworze zwanym też zamkiem. Budynek został wzniesiony w latach 1860-1880 w stylu klasycystycznym. Położony jest w cichej okolicy, otoczony urokliwym parkiem. Niestety, obiekt wymagał ogromnych nakładów finansowych, którym trudno było sprostać gminie - właścicielowi zamku. Kilka lat temu przeprowadzone zostały prace remontowe (m.in. remont dachu), które jednak wciąż nie były wystarczające. 

Na szczęście, pojawili się zainteresowani zakupem zamku i przeznaczeniem obiektu na cele usługowo – hotelowe. Dzięki tym śmiałym planom obiekt ma nabrać blasku, służyć mieszkańcom oraz przyciągać turystów.

Polecamy materiał telewizyjny dotyczący planów remontu zabytku:

 

http://www.telewizjatvt.pl/raport/2010-04-09/2101

oraz galerię zdjęć z Palowic:

http://palowice.net/galeria.html

Zdjęcia zamku autorstwa Beaty Brząkalik

do góry