Strona główna/Urząd/Aktualności/Przedszkolaki znów pomagają dzieciom z Zambii

Przedszkolaki znów pomagają dzieciom z Zambii

Aktualności 3 Listopada 2015

Społeczność Przedszkola nr 10 w Czerwionce-Leszczynach po raz kolejny wsparła potrzebujące dzieci z Zambii. Wczoraj w placówce zakończyła się akcja pn. "Pieluszki i kocyki dla dzieci z Afryki"."W poprzednich latach nasze przedszkole przyłączało się do akcji prowadzonej przez Siostry Boromeuszki: „Nasiona dla Afryki". Dzieci chętnie przynosiły  nasiona warzyw i owoców, które następnie przesłaliśmy do Zambii.  Dzięki tej pomocy, w małej wiosce Mpanshya powstał ogród, a z tego, co wyrosło w ogródku, przygotowywane były posiłki dla przedszkolaków z Afryki" - wyjaśnia Gabriela Grochla, dyrektor Przedszkola nr 10.

Za tę, z pozoru drobną pomoc, przedszkole otrzymało pełne radości i wdzięczności podziękowania od dzieci z Afryki.

 W miejscowości Chilanga w Zambii Siostry Boromeuszki prowadzą także hospicjum dla dzieci. Siostry, borykając się z ogromnymi problemami, starają się ulżyć dzieciom  w bólu i uczynić ostatnie dni życia znośniejszymi.

„Przesyłaliśmy już do hospicjum zabawki, które były dla dzieci wymarzonym prezentem świątecznym. Tym razem, wsłuchując się w potrzeby zaprzyjaźnionych już z nami opiekunów hospicjum, postanowiliśmy przygotować paczkę z ubraniami, kocami i artykułami higienicznymi” - mówi Magdalena Kuc, nauczycielka z Przedszkola nr 10, inicjatorka akcji.

Podczas pobytu w przedszkolu Siostry Boromeuszki opowiadały o trudnych warunkach życia w Zambii. Ciężko chore dzieci z hospicjum spędzają zimne noce na łóżkach z trawy, gałęzi lub na gołej ziemi, podkładając pod głowy zwitki szmat czy ubrania.

„Odpowiedź darczyńców na ten apel przerosła nasze oczekiwania. Zostaliśmy zasypani darami przyniesionymi przez przedszkolaków, rodziców, dziadków i opiekunów - podsumowuje Gabriela Grochla, dyrektor Przedszkola nr 10. - Artykuły higieniczne, odzież, zabawki, piękne ubranka dla niemowląt i dzieci starszych i koce z pewnością sprawią dzieciom z Zambii bardzo miłą niespodziankę” - dodaje G. Grochla.

 Zbieraniu drobnych upominków towarzyszył cykl zajęć prowadzonych w grupach przedszkolnych, dotyczący trudnej sytuacji afrykańskich dzieci. Dzięki zbiórce, przedszkolaki uczą się wrażliwości na potrzeby innych i radości z prostego gestu pomagania.

do góry