Strona główna/Urząd/Aktualności/Przedszkolaki z wizytą w UGiM

Przedszkolaki z wizytą w UGiM

Aktualności 10 Maja 2011

W związku z uroczystościami patriotycznymi, które miały miejsce kilka dni temu, 
Przedszkole nr 10 zwróciło się do pracowników UGiM w Czerwionce-Leszczynach z prośbą o możliwość odwiedzenia urzędu.

"Dzieci rozpoczynają zajęcia poświęcone poznawaniu swojej ojczyzny. Uczą się o historii Polski, poznają symbole narodowe i ich znaczenie. Przekazujemy maluchom także szereg informacji dotyczących "małej ojczyzny" - miejscowości i regionu w którym mieszkają – wyjaśniła Aleksandra Abdul Razak, wychowawczyni grupy przedszkolaków, które w miniony piątek odwiedziły urząd. 

Ponieważ niecodzienną wizytę złożyły nam trzy - i czterolatki, staraliśmy się przedstawić dzieciom cele i sposób funkcjonowania urzędu bardzo prosto, ale zarazem atrakcyjnie.

Mamy nadzieję, że zabawa połączona z nauką przypadła dzieciom do gustu i pozostawiła w nich szereg pozytywnych wrażeń.

Swoją wizytę w urzędzie przedszkolaki rozpoczęły od słodkiego poczęstunku i spotkania z Burmistrzem Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny W. Janiszewskim. Burmistrz wyjaśnił dzieciom czym zajmuje się podległy mu urząd, przekazał także najciekawsze i najważniejsze informacje dotyczące naszej gminy. 

Maluchy odwiedziły także wydział spraw obywatelskich, Urząd Stanu Cywilnego, a na koniec spotkały się z pracownikami straży miejskiej. 

Naczelnik wydziału spraw obywatelskich Teresa Zawalska opowiedziała przedszkolakom do czego służy dowód osobisty, pokazała też ogromne kartoteki i sprytną sieć komputerową w której znajdują się ważne informacje o wszystkich mieszkańcach.

"Wystarczy parę kliknięć w klawiaturę i możemy sprawdzić gdzie ktoś mieszka albo ile ma lat – ale to bardzo ważne, chronione informacje" – wyjaśniała maluszkom pani naczelnik. 

Kornelia Warzecha opowiedziała dzieciom kiedy mieszkańcy odwiedzają podległy jej Urząd Stanu Cywilnego i jakie formalności mogą w nim załatwić.

Dzieci z chęcią przekonały się jak wygląda uroczystość zawarcia związku małżeńskiego - spośród przedszkolaków ekspresowo wyłoniła się para nowożeńców, świadkowie i goście weselni.

"Znam te melodie!", "Słyszałem na weselu" - zawołały dzieci kiedy pracownicy USC włączyli Marsz Mendelsona.

Spore wrażenie zrobił także na przedszkolakach strój, który założyła K. Warzecha. Z uwagą oglądały togę i łańcuch.

"To jest ciężkie, jak cegła" – przyznała mała Marysia dotykając z zainteresowaniem łańcuch kierownik USC.
Najwięcej emocji dostarczyło maluchom spotkanie z pracownikami straży miejskiej.

Z zainteresowaniem przysłuchiwały się informacjom o zakresie obowiązków strażników. 

Furorę wywołała możliwość zobaczenia prawdziwych kajdanek, specjalnej latarki czy stacji do kontaktu z bazą. Maluchy z chęcią przymierzały też kamizelki, kurtki i czapki strażników.

"Jestem silny i jak dorosnę zostanę strażnikiem" - deklarował czteroletni Michałek.

Komendant SM przekazał dzieciom kolorowanki dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych.
Na zakończenie wizyty w urzędzie każde dziecko otrzymało także drobne upominki – komplet kredek z logo naszej gminy oraz folder prezentujące walory rekreacyjne Czerwionki-Leszczyn.
Grupa "Kotków" w podziękowaniu za poświęcony czas przygotowała dla pracowników UGiM specjalną laurkę.

 

Galeria zdjęć

top_baner
do góry