Strona główna/Urząd/Aktualności/Przedszkola z certyfikatem

Przedszkola z certyfikatem

Aktualności 22 Października 2014

Certyfikat „Przedszkola promującego zdrowie” otrzymały dwie placówki przedszkolne z terenu Czerwionki-Leszczyn. Od 15 października z wyróżnienia cieszą się Przedszkole nr 8 Krasnala Hałabały w Dębieńsku oraz Przedszkole nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek”w Leszczynach.

 

– Jesteśmy dumni z faktu, że nasze przedszkole zostało przyłączone do Sieci Śląskich Szkół Promujących Zdrowie. Od wielu lat promujemy zdrowy styl życia. Uczestniczymy w wielu kampaniach i projektach promujących zdrowie. Nasz program, którego tytuł brzmi „Bezpiecznie, zdrowo, kolorowo” będziemy realizować przez trzy lata. Rok już za nami, a więc jeszcze przed dwa lata jesteśmy zobowiązani do kontynuacji dotychczasowych działań – mówi Ewa Zaremba, dyrektor przedszkola w Dębieńsku. 

– Edukacja prozdrowotna jest w naszym przedszkolu ważnym elementem programu pracy wychowawczo-dydaktycznej i opiekuńczej. W związku z prowadzonymi w placówce działaniami na rzecz promowania zdrowia oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, zrodził się pomysł zgłoszenia przedszkola do udziału w projekcie ,,Śląskiej Sieci Szkół Promującej Zdrowie”. Cieszymy się, że otrzymaliśmy certyfikat „Przedszkola Promującego Zdrowie”, który z pewnością pomoże nam jeszcze usilniej realizować zamierzone zadania w tematyce zdrowie – wyjaśnia Monika Sobieska, dyrektor Przedszkola nr 1 w Leszczynach.

W ramach przystąpienia do projektu promującego zdrowie obie placówki podjęły szereg różnorakich działań związanych m.in. z bezpieczeństwem, zdrowym odżywaniem i aktywnością ruchową, w których brały udział nie tylko przedszkolaki wraz całym personelem przedszkolnym, ale także zaangażowani byli rodzice dzieci.

Specjalne certyfikaty placówkom przedszkolnym przyjechali wręczyć Barbara Dobias-Mola – wojewódzki koordynator Śląskich Sieci Szkół Promujących Zdrowie, oraz Tomasz Wojtasik – konsultant Regionalnego Ośrodka Metodycznego METIS w Katowicach.

– Od 13 lat zajmujemy się tym projektem. W całym województwie jest około 3500 szkół i przedszkoli, które biorą w nim udział. W Leszczynach i Dębieńsku wręczamy 321 i 322 certyfikat, który jest ważny przez trzy lata. Po tym czasie, jeśli działania promujące zdrowie w dalszym ciągu są kontynuowane, można ubiegać się o kolejny. Udział w programie jest dobrowolny, a więc tym bardziej cieszy, że placówki tak chętnie dołączają do projektu – mówi Tomasz Wojtasik.

Podczas uroczystości związanych z wręczeniem certyfikatu zarówno w Przedszkolu nr 8 Krasnala Hałabały w Dębieńsku, jak i w Przedszkolu nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „Promyczek” w Leszczynach dzieci zaprezentowały specjalne programy artystyczne o tematyce prozdrowotnej.

Wydarzenie w przedszkolach swoją obecnością uświetnili także zaproszeni goście: wiceburmistrz Andrzej Raudner, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Profaska, naczelnik Wydziału Edukacji Iwona Flajszok, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Czerwionce-Leszczynach Grażyna Strzelecka, którzy w imieniu burmistrza Wiesława Janiszewskiego przekazali na ręce dyrektorów placówek list gratulacyjny. 

Certyfikat „Przedszkola promującego zdrowie” nie jest jedynym wyróżnieniem, jaki placówka w Dębieńsku otrzymała w ostatnim czasie. – Niedawno otrzymaliśmy tytuł „Szkoły odkrywców talentów”, który został nadany naszej placówce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Warto podkreślić, że nasze przedszkole otrzymało taki tytuł jako pierwsze przedszkole w gminie i powiecie rybnickim. Tym samym placówka znalazła się na ogólnopolskiej mapie szkół zaangażowanych we wspieranie, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień dzieci i młodzieży – mówi dyrektor Przedszkola nr 8 Krasnala Hałabały. 

 

top_baner
do góry