Strona główna/Urząd/Aktualności/Przedsmak Wielkanocy. Jarmark świąteczny w Leszczynach

Przedsmak Wielkanocy. Jarmark świąteczny w Leszczynach

Aktualności 18 Kwietnia 2011

W minioną sobotę w parku leśnym w Leszczynach odbył się Jarmark Wielkanocny.

Bezchmurne niebo, szereg atrakcji dla najmłodszych i suto zastawione przez Koła Gospodyń Wiejskich stoły sprawiły, że wielu mieszkańców spędziło sobotnie przedpołudnie na organizowanym przez nas wydarzeniu.

Do kramów pełnych świątecznych smakołyków ustawiały się kolejki. Gospodynie zadbały jednak o to, aby dla nikogo nie zabrakło pyszności domowej roboty.

"Przygotowałyśmy roladę z boczku z farszem, paszteciki z ciasta francuskiego, jajka w cieście, śledziki, kuleczki rybne, pieczeń rzymską, babki piaskowe i wiele innych" – wymieniała Elfryda Grzegorzek z palowickiego Koła Gospodyń Wiejskich. 

"U nas cztery panie gotowały przez dwa dni – dodała Krystyna Gawlik z Bełku. Mieszkańcy chwalili zwłaszcza kolorowe kanapeczki na sucharkach".

Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Czuchowa specjalnie na jarmark upiekły swojski chleb z ziarnami. Szczejkowice częstowały wyśmienitą kopą. "Kokos, bakalie, alkohol, owoce, bita śmietaną" – podawała przepis wszystkim zainteresowanym Danuta Kogut ze szczejkowickiego KGW.

Na stole przygotowanym przez mieszkanki Stanowic królowały pięknie zdobione mazurki. Wielu mieszkańców jednak wypytywało także o specjalnie przygotowane jajka w kminku.

"Trzeba gotować jajka w łupinach z cebuli, potem potłuc skorupkę i włożyć jajka do zalewy z kminkiem" - wyjaśniała Urszula Tic.

Każdy, kto skosztował wielkanocnych specjałów mógł także oddać głos w konkursie na najsmaczniejszą potrawę świąteczną. Wszystkie koła gospodyń zdobywały uznanie za swoje specjały: "Pozdrawiam Panie z Przegędzy! Gratulacje za pasztet grzybowy oraz babę wielkanocną - dla mnie bomba !!!!! Każda z dzielnic miała coś wspaniałego! Udana impreza przy pięknej pogodzie" – napisał nam na portalu społecznościowym nk pan Krzysztof Hnida z Leszczyn.

Długo zliczano ogromne ilości oddanych głosów w konkursie na najsmaczniejszą potrawę.

Według werdyktu degustujących mieszkańców: 

3 miejsce zdobyły kolorowe kanapki z Bełku, 

2 miejsce – szczejkowicka kopa

a zwycięską potrawą okrzyknięto żurek przygotowany przez KGW z Książenic.

"Wędzona kość, ½ kg boczku, swojska kiełbasa, pietruszka, marchewka, cebula śmietana, przyprawy, zakwas żytni..." - trudno zliczyć ile razy autorka wybornego żurku Grażyna Chruśnik podawała zainteresowanym mieszkańcom ten wyjątkowy przepis. 

Podczas jarmarku można było również zaopatrzyć się w oryginalne ozdoby świąteczne. Przygotowali je podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, dzieci z przedszkoli z naszej gminy oraz wychowankowie świetlicy terapeutyczno-środowiskowej.

Dla tych, którzy chcieli poznać tajniki samodzielnego wykonywania nietuzinkowych świątecznych dekoracji, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich przygotowały także "warsztaty wielkanocne". 

Uwagę mieszkańców zwróciły koszyczki ze składanych kolorowych karteczek misternie wykonywane przez KGW z Przegędzy oraz ogromne jajko wielkanocne, które wykleiły z papieru gospodynie z Dębieńska.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.

Wychowawcy świetlicy terapeutyczno-środowiskowej z Czerwionki-Leszczyn zadbali o to, aby maluchy się nie nudziły.

Było więc "jajcowanie twarzy" (czyli malowanie twarzy w akcenty świąteczne), konkurs rysowania kredą na asfalcie, świąteczna galeria prac pod chmurką, szukanie zajączka, dekorowanie wydmuszek, plener malarski, wyścigi z jajkiem na łyżce i wiele innych.


Za sprawą wychowanków świetlicy, leszczyński park całkowicie się przeobraził. Na drzewach pozawieszano świąteczne dekoracje i baloniki. Z daleka widoczne były wesołe papierowe kurczaki i wzorzyste pisanki wykonane przez dzieci z brystolu i bibuły.

O oprawę artystyczną jarmarku zadbali wychowankowie świetlicy oraz kabaret "Trzy ofiary drogi do Europy".

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny serdecznie dziękuje zaprzygotowanie wydarzenia

 pracownikom: Miejskiego Ośrodka Kultury, Domu Kultury w Leszczynach, WDK w Szczejkowicach, ZDiSK-u, ZGM-u, OPS-u, wychowawcom i wychowankom świetlicy terapeutyczno-środowiskowej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwionce, Radzie Dzielnicy Czerwionka Centrum, Przewodniczącej Komisji Działalności Gospodarczej, Promocji i Rozwoju, dyrekcji, pracownikom oraz przedszkolakom z Przedszkola nr 1 i nr 8 a także wszystkim przedstawicielkom Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy.

Zapraszamy do galerii zdjęć

do góry