Strona główna/Urząd/Aktualności/Przedświąteczny czas podsumowań w UTW

Przedświąteczny czas podsumowań w UTW

Aktualności 22 Grudnia 2014

Członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach oraz zaproszeni goście spotkali się 12 grudnia w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym, by spędzić ze sobą czas przy świątecznym stole. Była to również okazja do podsumowania projektu „Senior: enter”, który ma na celu włącznie osób starszych do świata cyfrowego.


– Realizację projektu, na który środki pozyskaliśmy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu na rzecz aktywności osób starszych na lata 2014-2020, rozpoczęliśmy w maju tego roku. Wartość projektu wynosi 76 500 zł – przedstawił w podsumowaniu Michał Stokłosa, koordynator projektu.

 

– Projekt ma na celu aktywizację seniorów skupionych wokół Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach poprzez zwiększenie ich udziału w życiu społecznym, a tym samym przyczynianie się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszej gminie – tłumaczyła Jolanta Szejka, współtwórca projektu „Senior: enter”.

 

Aby zrealizować zamierzone cele, wykonano szereg różnorakich działań.
– Podczas spotkań w kawiarenkach obywatelskich członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku dyskutowali na tematy dotyczące udziału osób starszych w życiu gminy oraz ich codziennych problemów. W kawiarenkach uczestniczyli lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele trzeciego sektora. Jednym z efektów kawiarenek obywatelskich są pierwsze działania, mające na celu powstanie w Czerwionce-Leszczynach Rady Seniorów – mówił Michał Stokłosa.

 

Uczestnicy projektu wzięli także udział w warsztatach i szkoleniach, w których została poruszona m.in. tematyka działań i inicjatyw obywatelskich, praw obywatela i dostępu do informacji publicznej, technologii ICT w życiu seniora.

 

W ramach projektu  powstał również cykl programów „Senior.tv”, w którym informowano i promowano działania projektu. W tworzeniu kilku reportaży zaangażowani byli sami członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

– Kolejną rzeczą, jaką stworzyliśmy w ramach projektu, była pierwsza w Polsce aplikacja na telefony, umożliwiająca prosty kontakt z Urzędem Gminy i Miasta. Dzięki aplikacji użytkownik może zgłosić np. fakt zniszczenia ławki, a Urząd może wysyłać na bieżąco informacje o najważniejszych wydarzeniach w gminie – dodał Michał Stokłosa.

– Dzięki dwóm wyjazdom studyjnym seniorzy poznali działania Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach oraz zacieśnili kontakty i wymienili się doświadczeniami z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Istebnej. Podczas tych wyjazdów świetnie się bawiliśmy i jeszcze mocniej zintegrowaliśmy ze sobą. W przeprowadzonych w ramach projektu działaniach udział wzięło około 100 osób. Dziękujemy uczestnikom projektu, zdobyta wiedza na pewno nie pójdzie na marne – mówiła Jolanta Szejka.

 

Projekt „Senior: enter” realizowany jest przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Bełk, Fundację Media 3.0 z Rybnika oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

 

Po podsumowaniu projektu nadszedł czas na szereg podziękowań i świątecznych życzeń. – To już drugie spotkanie opłatkowe Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To, że Uniwersytet może funkcjonować, to zasługa wielu osób. Dziękuję Urzędowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na czele z panem burmistrzem Wiesławem Janiszewskim za wsparcie i nieustanną pomoc. Dziękuję pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury na czele z dyrektor Mariolą Czajkowską, Celinie Cymorek – dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, lokalnej prasie, Radzie Słuchaczy i Radzie Programowej, wykładowcom, a przede wszystkim członkom Uniwersytetu za to, że wnosicie pogodę ducha, zadowolenie i radość – mówił Krystian Wyleżoł, koordynator UTW w Czerwionce-Leszczynach.

 

– Dziękuję za wszystkie inicjatywy i dokonania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach. Jak zwykle, pragnę podkreślić, że deklaruję wszelką pomoc. Spędźcie zbliżające się święta z rodziną, w miłości i radości – zwrócił się od seniorów burmistrz Wiesław Janiszewski.

 

– Mimo, że na spotkaniu Uniwersytetu jestem pierwszy raz, to wiem o nim bardzo dużo, bo ten projekt dojrzewał w Ruchu Rozwoju, a ja jestem jego członkiem. Był to projekt, na który wiele osób czekało, co odzwierciedla zainteresowanie mieszkańców. Pozostaje nam tylko się z tego cieszyć i pogratulować. Mam nadzieję, że w kolejnych latach Uniwersytet jeszcze mocniej się rozwinie – mówił Bernard Strzoda, Przewodniczący Rady Miejskiej Czerwionki-Leszczyn.

 

Swoje wyraz podziękowania oraz świąteczne życzenia złożył także Grzegorz Wolnik – Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, oraz Marek Profaska – Wicestarosta Powiatu Rybnickiego.

 

Zanim seniorzy i goście zasiedli do świątecznego stołu, czekała ich jeszcze niespodzianka artystyczna. Na scenie wystąpił zespół „Pilar” z wokalistą Anitą Sajnóg, mieszkanką Bełku.    

 

top_baner
do góry