Strona główna/Urząd/Aktualności/Propagują śląska gwarę. Konkurs

Propagują śląska gwarę. Konkurs

Aktualności 1 Kwietnia 2010
31.03.2010 roku w Szkole Podstawowej nr 8 w Dębieńsku już po raz dziewiąty odbył się powiatowy konkurs recytacji gwarowych "Mode Fafloki".

W śląskich zmaganiach recytatorskich wzięło udział czternaścioro uczniów, dla których, jak przekonali się jurorzy, nasza gwara nie ma tajemnic. Oceniano dobór tekstu, sposób posługiwania się gwarą oraz interpretację. Wielu uczestników konkursu zaprezentowało się w tradycyjnych śląskich strojach. 

Laureatami tegorocznej edycji zostali posiadający duże talenty aktorskie Marta Dycha z Bełku, która zachwyciła i rozbawiła publiczność opowieścią o kneflu oraz Mateusz Smolorz z Palowic, który opowiedział o niezwykłej wiejskiej zabawie.

Pomysłodawcy konkursu: doradca metodyczny języka polskiego Małgorzata Pyszny oraz dyrektor SP nr 8 Aleksander Pyszny nie kryli radości, którą sprawia im co roku duże zainteresowanie uczniów konkursem. 

Poza recytacjami nagradzanymi przez publiczność gromkimi brawami sporych emocji dostarczyła również krojcula czyli krzyżówka, stały już element konkursu, tym razem w całości poświęcona zbliżającej się Wielkanocy. Organizatorzy przygotowali również świąteczny śląski akcent kulinarny – specjalne wypiekane ciasto drożdżowe z kiełbasą, którym zajadali się wszyscy zgromadzeni.

Zaproszeni goście: Wicestarosta Rybnicki Krzysztof Kluczniok, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Profaska oraz Wiceburmistrz Andrzej Raudner gratulowali wszystkim uczestnikom doskonałego przygotowania, wyrazili również swoją radość z tak pięknego kultywowania gwary i chęci jej propagowania przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu.

Zapraszamy do galerii zdjęć z konkursu:
do góry