Strona główna/Urząd/Aktualności/Projekt ZŁOTA JESIEŃ

Projekt ZŁOTA JESIEŃ

Aktualności 5 Listopada 2010

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach stworzył projekt "Złota jesień" adresowany do osób powyżej pięćdziesiątego roku życia.

"Starość niesie ze sobą straty w wielu sferach życia – najczęściej jest to utrata zdrowia, siły i sprawności, utrata bliskich, utrata pracy czy pozycji społecznej. Wszystkie te straty składają się na pojawiający się lek, niepokój, poczucie braku zrozumienia, aprobaty, osamotnienia. Wskazuje to na istniejącą marginalizację osób starszych, eliminowanie ich z aktywnego życia – wyjaśnia Izabela Malik koordynatorka projektu, kierownik punktu terenowego OPS w Leszczynach. Starość jest okresem trudnym. Na to jak jest przeżywana ma wpływ wiele czynników. Zasadnicze znaczenie ma motywowanie osób starszych do aktywności – tak fizycznej, jak i intelektualnej. Bardzo istotne jest zatem wyjście naprzeciw osobom starszym. Dość smutna sytuacja większości osób starszych zmotywowała mnie do podjęcia konkretnych działań i opracowania projektu "Złota jesień" - mówi I.Malik.

OPS realizuje projekt przy współpracy pracownika MOSiR -u, instruktora nordic walking Sławomira Palucha. 

Przez 3 miesiące w każda środę o godz. 10 osoby starsze mogą pod okiem instruktora zadbać o własne zdrowie i aktywność, a co najważniejsze, spotkać się w grupie kilkunastu osób i zapomnieć o problemach dnia codziennego.

"Człowiek starszy najczęściej jest samotny – mówi Celina Cymorek, dyrektor OPS -u. A ma prawo żyć pełnią życia, mieć znajomych, przyjaciół, czuć się potrzebnym. Potrzeba kontaktu z innymi ludźmi i dobre samopoczucie są podstawą akceptacji własnej starości".


Projekt "Złota jesień" polega na stworzeniu grupy osób starszych uprawiających nordic walking. Celem projektu jest również poprawa relacji interpersonalnych i umiejętności współdziałania w grupie.

"Chcemy rozwijać aktywność fizyczną osób starszych, pobudzać ich zaradność, pomagać w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, rozwijać w nich nowe zainteresowania, stymulować do działania i wreszcie podnieść wiarę w siebie" – wyjaśnia I. Malik.

3 listopada odbył się pierwszy marsz. I choć pracownicy OPS-u obawiali się frekwencji, na spotkanie przyszło kilkanaście osób, które z ogromnym entuzjazmem podkreślały, że na kolejne marsze zabiorą swoich znajomych i rodzinę.

Spacer z kijami zakończył się miłym spotkaniem integracyjnym przy kawie i herbacie.

Poza marszami realizowanymi w ramach projektu, OPS zorganizował już spotkanie integracyjne dla osób starszych. Grupa zainteresowanych miała również okazję uczestniczyć w wyjeździe do rybnickiego kina.

Poniżej zamieszczamy relację z wyjazdu autorstwa Izabeli Malik:

W dniu 29.09.2010 r. odbyła się kolejna impreza kulturalna zorganizowana przez Punkt Terenowy nr 2 Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Impreza pod hasłem "Wesoły autobus" skierowana była dla osób starszych głównie z dzielnicy Leszczyny, ale uczestniczyli w niej także mieszkańcy Stanowic, mieszkanki Książenic oraz mieszkańcy schroniska im. Św. Brata Alberta w Przegędzy.
"Wesoły autobus" - impreza, która polegała na wyjeździe do kina "Cinema City" - mieszczącego się w centrum handlowym "Plaza" w Rybniku, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. W dniu wyjazdu przy "Zameczku" - PT nr 2 w Leszczynach zgromadziła się całkiem spora grupa osób. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci zajęli miejsca w autobusie i ruszyliśmy do Rybnika. Nazwa imprezy nie była przypadkowa, ale bardzo przemyślana i w związku z tym, wszyscy uczestnicy imprezy, żeby udowodnić , iż autobus jest ,,naprawdę wesoły"podczas jazdy głośno i wesoło śpiewali. Większość z uczestników nigdy nie była w kinie więc na miejscu widać było, że są bardzo ciekawi jak to wszystko wygląda. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też sama "Plaza", znana im tylko ze słyszenia. Film pt."Święty interes" wszystkim bardzo się podobał, co było słychać także w trakcie jego trwania-liczne komentarze oglądających. W drodze powrotnej nie było już śpiewu, ale odbywały się liczne rozmowy i dzielenie się wrażeniami. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i już pytają o następny.

do góry