Strona główna/Urząd/Aktualności/Projekt FL Ramża – Spotkajmy się w bibliotece

Projekt FL Ramża – Spotkajmy się w bibliotece

Aktualności 12 Maja 2013

Projekt FL Ramża – Spotkajmy się w bibliotece: Znany "Hajer -podróżnik" gości w Czerwionce 9 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czerwionce-Leszczynach odbyło się spotkanie z Mieczysławem Bieńkiem - emerytowanym górnikiem, obecnie podróżnikiem i autorem bestsellerów podróżniczych (m.in. "Hajer jedzie do Dalajlamy", "Z Hajerem na kraj Indii", "Z Hajerem przez Azję").

W spotkaniu uczestniczyła młodzież realizująca projekt Funduszu Lokalnego "Ramża" pn. "Spotkajmy się w bibliotece". M. Bieniek jest mieszkańcem Katowic – byłym górnikiem, który swoje pasje podróżnicze odkrył dopiero po przejściu na emeryturę. Praca na kopalni była trudna, bohater spotkania przeżył bardzo poważny wypadek, nieomal nie stracił wzroku i słuchu. Lecz te niełatwe doświadczenia jeszcze bardziej umocniły, dodały mu wiary i siły do podjęcia nowych wyzwań. 
Nowy etap jego zycia otwarły samotne podróże. Swoją przygodę rozpoczął od Indii, co ciekawe- jak twierdzi – nie znał wtedy żadnego języka obcego oprócz rosyjskiego. Następnie przyszła kolej na inne kraje i kontynenty: Azja – prawie cała i Afryka. Odwiedził aż 104 kraje świata. Zrealizował swoje marzenie i spotkał się z Dalajlamą! M. Bieniek niezwykle barwnie i emocjonalnie opowiada o podróżach, które ilustruje mnóstwem swoich zdjęć. Docierał do zakątków i takich miejsc, do których nawet dociekliwi turyści nie mają szansy dotrzeć. Cechuje do otwartość na inne kultury i autentyczna radość z kontaktu z drugim człowiekiem. Podczas swoich wypraw stara się przede wszystkim dotrzeć do ludzi, poznać ich świat, ich myśli i serca. Jak zapewnia, na całym świecie ludzie są tacy sami - choć różnią się kolorem skóry, ubiorem czy religią. "Jeżeli okazuję ludziom przyjaźń - to oni także tym samym się odwdzięczają" - opowiada Bieniek. Samotne podróże to przede wszystkim zaufanie do ludzi i szacunek dla ich kraju, religii, zwyczajów. 

Były górnik zachęca do podróżowania i doradza, że nie można bać się ludzi, bo nie tylko miejsca, ale także spotkanie z drugim człowiekiem stanowić powinno cel podróży.

Projekt pt. "Spotkajmy się w bibliotece" jest współfinansowany przez Unię Europejską 
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego; priorytet IX, Działanie 9.5 - Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Projekt został przygotowany przez przedstawicieli FL "Ramża" dla gimnazjalistów z terenów wiejskich Gminy i Miasta Czerwionki-Leszczyn, ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży oraz zwrócenie uwagi na zmieniające się trendy i konieczność dostosowywania oferty przez instytucje samorządowe do zaspokajania potrzeb mieszkańców. Poprzez wprowadzenie nowatorskich rozwiązań do bibliotek i wzbogacanie repertuaru swoich usług, w ramach wdrażanego projektu propagują rozwiązania, jakie stawiają wymagania obywateli i społeczności lokalnych w zmieniających się realiach.

Jak wyjaśnia Ewa Kluczniok, prezes FL "Ramża", działania w ramach "Spotkajmy się w bibliotece", realizowane do czerwca br., będą kontynuowane już w drugiej połowie roku, gdyż przedstawiciele funduszu pozyskali dotację na kolejną edycję projektu.

 
do góry