Strona główna/Urząd/Aktualności/Projekt "Zachowanie ze smakiem"

Projekt "Zachowanie ze smakiem"

Aktualności 13 Października 2016

Od 1 lipca mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, poznają smaki świata, kuchnię tradycyjną, spotykają się z dietetykiem oraz biorą udział w zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych i ruchowych. A to tylko część działań, które odbywają się w ramach projektu pn. „Zachowanie ze smakiem, czyli poznajemy smaki świata oraz zasady savoir-vivre” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy „Feniks” z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach.

 

„Głównym celem zadania jest nabycie postaw prozdrowotnych i kulturalnych poprzez zwiększenie świadomości zdrowego i aktywnego trybu życia” - wyjaśnia Michał Stokłosa ze stowarzyszenia.

Podczas pierwszych trzech miesięcy uczestnicy - dzieci i ich rodzice, wzięli udział w zajęciach profilaktyczno-edukacyjnych, ruchowych - prowadzonych przez instruktora nordic walking oraz z zakresu sztuki kulinarnej - „Zrób to sam!” prowadzonych przez „Seniorów z Zameczku”, „Kuchnia tradycyjna” prowadzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bełku oraz „Smaki świata”, w których uczestniczy m. in. obcokrajowiec. Podczas zajęć kulinarnych dzieci poznały smaki owoców egzotycznych, z którymi do tej pory się nie spotkały, a pod okiem dorosłych nauczyły się przygotowywać śląską wodzionkę, pierogi, a także wypiekać łatwe ciasta.

 

We wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie ze specjalistą - dietetykiem. Z porad skorzystali wszyscy uczestnicy. Dorośli dowiedzieli się jak zadbać o zdrowie swoje oraz swoich pociech, jakich składników w diecie należy unikać, uzyskali także odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dotyczące żywienia. Dzieci z kolei, prócz pogadanki o zdrowym odżywianiu, brały udział w konkursach i zagadkach tematycznych.

W kolejnych miesiącach realizacji projektu zaplanowano spotkania z psychologiem oraz stomatologiem, a także zajęcia savoir-vivre, które odbędą się w jednej z lokalnych restauracji. Natomiast podsumowaniem wszystkich działań będzie wspólny, uroczysty obiad.

„Pierwsze miesiące realizacji projektu pokazały, że tego typu działania cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników” - dodaje Michał Stokłosa.

 

 

Projekt „Zachowanie ze smakiem, czyli poznajemy smaki świata oraz zasady savoir-vivre” dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny „Ramża” oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Zadanie jest realizowane we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

 

top_baner
do góry