Strona główna/Urząd/Aktualności/Program "Rodzina 500 plus"

Program "Rodzina 500 plus"

Aktualności 29 Lutego 2016

1 marca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim została uruchomiona infolinia dotycząca programu Rodzina 500 plus. Dzwoniąc pod numer 32 20 77 005 można uzyskać informacje na temat programu. Do przyjmowania i wypłacania świadczeń przygotowują się także pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

 

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza w życie program „Rodzina 500 plus”, w ramach którego rodzice będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) - otrzymają je również na pierwsze lub jedyne dziecko. Programem objętych zostanie 2,7 mln rodzin wychowujących 3,7 mln dzieci. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. O wsparcie ubiegać będą mogli się także samotni rodzice, rodziny patchworkowe oraz rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego.

500 zł to kwota netto, zwolniona z podatku dochodowego i nie będzie podlegać egzekucji, podobnie jak inne świadczenia dla rodzin. Świadczenie wychowawcze nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń dla rodzin m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych.

Start programu planowany jest na 1 kwietnia br. Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane na okres od dnia wejścia w życie ustawy do dnia 30 września 2017 r.

Szczegółowe informacje na temat programu są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Jak szacują pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, program „Rodzina 500 plus” w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny może dotyczyć 2,5 – 3 tys. rodzin.

"Dokładamy starań, aby przyjmowanie wniosków przebiegało sprawnie i było zorganizowane w sposób jak najbardziej dogodny dla mieszkańców. Ponieważ gmina jest rozległa, postanowiliśmy uruchomić, w początkowym okresie funkcjonowania programu, aż dziesięć punktów, w których będą przyjmowane wnioski. Od 1 do 9 kwietnia oprócz niedzieli – 3 kwietnia – będzie można złożyć wniosek blisko swojego miejsca zamieszkania. Od 11 kwietnia pracownicy będą do dyspozycji Mieszkańców w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Wolności 2 a w dzielnicy Czerwionka. W siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. 3 Maja 36 b zapewniamy obsługę dla osób niesłyszących" - wyjaśnia Celina Cymorek, dyrektor OPS-u.

 

Dalsze informacje na temat programu „Rodzina 500 plus”, w tym adresy oraz godziny otwarcia punktów będziemy publikować na stronie internetowej www.czerwionka-leszczyny.pl

 

top_baner
do góry