Strona główna/Urząd/Aktualności/Profilaktyka zdrowia w nowym projekcie OPS-u

Profilaktyka zdrowia w nowym projekcie OPS-u

Aktualności 7 Grudnia 2011

Pracownicy Punktu Terenowego nr 1 Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach realizują kolejny projekt socjalny poświęcony profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

"Działanie chcemy skierować do społeczności lokalnej, klientów pomocy społecznej, jak również pracowników socjalnych, którzy na co dzień w swej pracy mogą mieć styczność z przypadkami zachorowalności na choroby cywilizacyjne" - wyjaśniają pracownicy OPS.

28 listopada odbyło się pierwsze spotkanie z planowanego cyklu konferencji poświęconych profilaktyce zdrowia. 

Kilkadziesiąt osób zainteresowało się zaproponowaną na początek przez OPS profilaktyką otyłości i nadwagi i uczestniczyło w spotkaniu z dietetyczką Anną Matuszewską-Dorociak.

Mieszkańcy z niezwykłą aktywnością brali udział w wydarzeniu. Nie zabrakło ochotników do ważenia i mierzenia, wszyscy skrupulatnie wyliczali wzory dotyczące prawidłowej wagi ciała podawane przez ekspertkę. Zadawali także mnóstwo pytań dotyczących prawidłowego odżywania się i zdrowego stylu życia.

Dietetyczka przedstawiła zasady zdrowego żywienia, omówiła też najbardziej popularne produkty spożywcze oraz ich wady i zalety. Nie zabrakło cennych porad i konsultacji. Uczestnicy spotkania mogli także skorzystać ze zdrowego poczęstunku – herbat, soków i przekąsek ufundowanych przez sponsorów – aptekę Duos i sklep zielarski p. Marii Nowak.

OPS opracował również ankietę dotyczącą oczekiwań związanych z tematyką ewentualnych kolejnych spotkań. "Mieszkańcy najczęściej wskazywali chęć podnoszenia swej wiedzy w zakresie profilaktyki cukrzycy, osteoporozy oraz problematyki chorób układu krążenia" – wyjaśniają pracownicy OPS.

"Cieszę się, że w dzisiejszym spotkaniu wzięło udział aż tylu mieszkańców. Mimo, że wiedza dotycząca zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania rośnie, sądzę, że wciąż za mało się mówi na ten temat. Inicjatywa OPS-u jest cenna, a frekwencja w spotkaniu stanowi dowód, że tego typu wydarzenia są potrzebne" - podsumowuje dietetyczka Anna Matuszewska-Dorociak.

do góry