Strona główna/Urząd/Aktualności/Profilaktyczna nawigacja

Profilaktyczna nawigacja

Aktualności 5 Października 2016

Od 9 maja br. Stowarzyszenie „Najważniejsza Jest Tradycja” realizowało projekt pn: Profilaktyczna Nawigacja - Wypoczynek i Integracja. Projekt był współfinansowany z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny. Jego głównym celem była profilaktyka i integracja poprzez organizowanie różnych form spędzania czasu wolnego oraz wyposażenie dzieci i młodzieży w podstawową wiedzę i umiejętności, które pomogą uchronić je przed środkami uzależniającymi.


W ramach działań projektowych odbył się Profilaktyczny Festiwal Zabawy, podczas którego na uczestników czekało wiele atrakcji m. in. zabawy z animatorami, malowanie twarzy, ogromne bańki mydlane, mini turniej badmintona, pieczenie kiełbasek. Przez cały okres realizacji zadania publicznego prowadzone były zajęcia profilaktyczne o charakterze sportowym i integracyjnym. Uczestnicy nie tylko poznali mechanizmy uzależnień, techniki odmawiania, sposoby wyładowywania swojej złości, czy tajniki zdrowego trybu życia, ale także spotkała się z policjantem, ratownikiem WOPR i ratownikiem medycznym. Dużą atrakcję dla dzieci stanowiły wycieczki do kina, parku wodnego, Parku Leśnych Niespodzianek, Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie oraz nad jezioro pławniowickie. Każdy mieszkaniec gminy (od 6- 17 roku życia) mógł wziąć udział w konkursie pt „Wakacje bez nałogów”. Spośród wielu prac konkursowych komisja wyłoniła 3 zwycięskie, w każdej z 3 kategorii wiekowych.

Kategoria 6-8 lat: 1.Milena Pach 2. Nina Hajduk 3. Klaudia Szymik
Kategoria 8-11 lat: 1. Nicola Gawliczek 2. Krzysztof Kraska 3. Igor Szczęsny
Kategoria 12-17 lat 1. Kornelia Szczęsny 2. Wiktoria Ciołek 3. Alicja Szymura

We wrześniu br. projekt zakończony został happeningiem i dyskoteką. Podczas przemarszu ulicami gminy, dzieci rozdawały przechodniom samodzielnie wykonane na zajęciach ulotki o tematyce profilaktycznej.

„Podjęte w ramach projektu działania zapewniły uczestnikom ciekawe i atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego i wypoczynku, które połączone były z „profilaktyczną nawigacją”, czyli ukierunkowaniem młodego człowieka na „właściwą drogę” - podsumowują inicjatorzy akcji.

W projekcie udział wzięło 60 dzieci i młodzieży z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Działania realizowano we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

 

 

do góry