Strona główna/Urząd/Aktualności/Premiera filmu dokumentalnego Teresy Kudyby - Uwaga!Tu Gliwice

Premiera filmu dokumentalnego Teresy Kudyby - Uwaga!Tu Gliwice

Aktualności 25 Sierpnia 2011
30 sierpnia (wtorek) 2011 roku, godz. 18.00 Sala 121, budynek nr 3 (Cechownia), Nowe Gliwice ul. Bojkowska 37, Gliwice, 

Prowadzenie: Tomasz Zacharewicz

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Muzeum w Gliwicach zapraszają na premierę filmu dokumentalnego Teresy Kudyby "Uwaga! Tu Gliwice", który rekonstruuje wydarzenia Prowokacji Gliwickiej.

W filmie wypowiadają się między innymi: prof. Norman Davies, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, dr Jochen Boehler oraz prof. Jerzy Buzek.

Film został sfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, wydany w 5 tys. egzemplarzy, trafi do górnośląskich szkół. Rekonstrukcji Prowokacji Gliwickiej podjął się opolski Teatr EKO Studio pod kierownictwem reżysera Andrzeja Czernika. 

Uwaga! Ważne!

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia(mailem, faksem bądź telefonicznie) do dnia 26 sierpnia br. 


Organizacja widowni:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
ul. Bojkowska 37 (Nowe Gliwice)
44-100 Gliwice
tel.: 32 461 20 70
fax: 32 461 20 71
e-mail: haus@haus.plKontakt dla mediów:

Teresa Kudyba

www.kudyba.pl

teresa@kudyba.pl

tel. 602374494


Dodatkowe informacje w zakładce Materiały dla mediów na stronie Muzeum w Gliwicach:

www.muzeum.gliwice.pl/category/4muzeum/informacje-prasowe 

"Uwaga! Tu Gliwice"


Teresa Kudyba – od 1989 roku niezależna producentka telewizyjna, wydawca, publicystka: Produkcja Telewizyjna i Filmowa tress-FILM: autorka filmów dokumentalnych, reportaży:

ARD-Studio Warschau, Deutsche Welle-tv w Berlinie i Brukseli, SPIEGEL-TV

Polsat, TVP Katowice, TVP Wrocław, TVP Opole

Gazeta Wyborcza, "Nowa Trybuna Opolska“, ŚLĄSK, DIALOG, STRONY, TTG-Polska, laureatka nagród międzynarodowych i regionalnych, jurorka; 2010-2011 – prezes zarządu Radia Opole SAzdjęcia: Marcin Pawełczak

współpraca operatorska: Dariusz Kuczera, Mariusz Przygoda

montaż: Daniel Gromek, Maciej Lubczański

dźwięk: Grzegorz Kubaszko

narrator: Leszek Malec

dokumentacja: Tomasz Zacharewicz

kierownik produkcji: Dariusz Deberny

produkcja: Art Media Consulting


Fragment filmowej narracji: 

"Rozpoczyna się ostatnia noc sierpnia 1939 roku. Za kilka godzin pancernik Schleswig-Holstein rozpocznie ostrzał polskiego wybrzeża Bałtyku, co da początek jednej z najbardziej krwawych wojen dwudziestego wieku. Ale zanim na okręcie padną salwy, kilkaset kilometrów na południe, w niemieckim Gleiwitz grupa siedmiu mężczyzn zmierza w stronę wieży radiostacji. To przebrani za powstańców śląskich esesmani. Ktoś tej nocy zginie...".

31 sierpnia 1939 roku o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich. Mieli nadać w świat wiadomość, że Sender Gleiwitz został przejęty przez Polskę. Ta informacja wprawdzie nie poszła w eter, ale propaganda III Rzeszy parę godzin później nadała oficjalne komunikaty prasowe, że oto Polska poprzez prowokacyjne incydenty przygraniczne i atak powstańców na niemiecką radiostację wszczęła konflikt na Górnym Śląsku. Pod tym pretekstem następnego dnia Niemcy napadły na Polskę. Tu wszystko się zaczęło…
top_baner
do góry