Strona główna/Urząd/Aktualności/Powstanie druga edycja książki kucharskiej z przepisami mieszkańców

Powstanie druga edycja książki kucharskiej z przepisami mieszkańców

Aktualności 14 Czerwca 2017

W ubiegłym roku została wydana książka kucharska pt. „Po Noszymu, czyli po ślonsku. Przepisy kulinarne mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nakład 2 tys. egzemplarzy rozszedł się jak świeże bułeczki w ciągu dwóch tygodni od pojawienia się publikacji na rynku. Sukces i pozytywny oddźwięk pierwszej edycji książki spowodował, że powstanie jej kontynuacja. Do końca czerwca br. trwa nabór przepisów. Przepis może zgłosić każdy mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn.

 

„Zasady są takie same, jak podczas pierwszej edycji - każdy może nadesłać - bądź dostarczyć - przepis, który proponuje do publikacji w książce. Obok przepisu zamieścimy zdjęcie potrawy oraz imię i nazwisko autora. Wyboru przepisów do publikacji dokona komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy „Feniks” oraz restauracji działających na terenie gminy: „Biały Dom”, „Capitol”, „Kibic” i „Arkadia” - wyjaśnia Michał Stokłosa, jeden z pomysłodawców książki.

Książka kucharska powstaje w ramach projektu "Po noszymu, czyli po ślonsku 2", realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”.

Celem projektu jest przekazywanie kulinarnych tradycji śląskich oraz szerzenie rodzimej kultury śląskiej, związanej z kuchnią, poprzez wydanie książki kucharskiej, zawierającej oryginalne przepisy w gwarze oraz polszczyźnie literackiej.

Książka zawierać będzie minimum 20 przepisów podzielonych na następujące typy dań: przystawki, sałatki i zupy, dania główne, desery, napoje oraz przetwory lub innych stworzonych odpowiednio do zgłoszonych przepisów. Nakład publikacji będzie wynosił 3 tys. egzemplarzy. Książka będzie dystrybuowana bezpłatnie do bibliotek oraz szkół publicznych na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, w tym wybranych jednostek organizacyjnych gminy (np. Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach), oraz Centrum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Będzie również dostępna online w formacie PDF.

Aby zostać współautorem książki, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz dołączyć zdjęcie potrawy, a następnie dokonać zgłoszenia:

  1. elektronicznie:

  2. pocztą: Stowarzyszenie Pomocy „Feniks”, ul. Mostowa 6a/2, 44-238 Czerwionka-Leszczyny (decyduje data wpływu do stowarzyszenia)

  3. osobiście: Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach, ul. 3 Maja 36b, 44-230 Czerwionka-Leszczyny

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem facebook.com/stowarzyszeniepomocyfeniks

Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2017 r.

 

Projekt pn. "Po Noszymu, czyli po ślonsku 2” jest współfinansowany ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

do góry