Strona główna/Urząd/Aktualności/Podwójny jubileusz. Srebrna Żemła w Srebrnej Piwnicy.

Podwójny jubileusz. Srebrna Żemła w Srebrnej Piwnicy.

Aktualności 22 Marca 2011

18 marca w "Starej Piwnicy" w Czerwionce-Leszczynach odbył się podwójny srebrny jubileusz. 25 - lecie swojej pracy artystycznej świętował Czesław Żemła – doskonale znany mieszkańcom gminy artysta kabaretowy, autor tekstów i muzyki, rzeźbiarz, malarz.

Bohaterką wieczoru była również sama "Stara piwnica" - miejsce, które od 25 lat przyciąga artystów, miłośników kultury i sztuki.

"Chcemy dziś podzielić się z Państwem emocjami, które przez te 25 lat nam towarzyszyły – powiedział otwierając uroczystość Czesław Żemła. Wybraliśmy na ten wieczór utwory znane i bardzo często na tej scenie wykonywane".

Były więc piosenki Niemena a także wiersze Leśmiana, Gałczyńskiego, Mickiewicza, Twardowskiego, Szewczyka w aranżacji muzycznej. Wszystko przeplatane wspomnieniami i refleksjami "srebrnego Żemły".

A ponieważ te wyjątkowe urodziny świętowano w gronie znajomych, przyjaciół i osób związanych ze "Starą Piwnicą" – pojawiły się też wspólnie odśpiewane utwory powstałe właśnie w Czerwionce, w tym piosenka skomponowana na cześć "Starej piwnicy".

Jedną z osób, która powoływała to miejsce do życia był animator kultury Janusz Majewski, który w 1986 roku postanowił stworzyć w "Starej piwnicy" kabaret literacki. W skład grupy twórczej wchodzili autorzy tekstów, muzycy i wykonawcy. 

Jak wspominał Czesław Żemła "Przeżyłem tu wiele pięknych chwil, poznałem mnóstwo wspaniałych osób – mistrzów słowa pisanego, mistrzów piosenki i kabaretu. 

W "Starej Piwnicy" gościli m. in. Kalina Jędrusik, Jerzy Trela, Ryszarda Hanin, Wojciech Mann, Krzysztof Materna, Henryk Talar. Autografy gości widnieją do dziś na ceglanych ścianach piwnicy.

Do udziału w wieczorze Czesław Żemła zaprosił swojego syna Jakuba, utalentowanego dziewiętnastolatka – laureata wielu nagród w konkursach piosenki poetyckiej. 

Mury Starej Piwnicy z okazji święta udekorowane zostały obrazami i rzeźbami autorstwa jubilata.

Zgromadzeni goście gratulowali wszechstronnych talentów i życzyli kolejnych lat wypełnionych artystyczną pasją. Wśród prezentów znalazły się także aż dwie... srebrne żemły, czyli bułki misternie zapakowane w srebrną folię.

Czesław Żemła dla wielu mieszkańców jest przede wszystkim członkiem kabaretu "Trzy ofiary drogi do Europy":

W autentycznej gwarze śląskiej czworo członków od 1989 roku przedstawia na niezliczonej ilości scen w Polsce i za granicą autorskie piosenki, skecze, a także monologi. Występowali na festiwalach, jarmarkach kapel podwórkowych i innych imprezach szczebla regionalnego oraz ogólnopolskiego. Dotychczas zdobyli ponad 30 II i III miejsc, wyróżnień i nagród publiczności. Dwukrotnie, w latach 1994 i 1995, wywalczyli tytuł Mistrza Humoru Śląskiego na festiwalu w Rudzie Śląskiej, który zorganizowali członkowie kabaretu "Rak". Na festiwalu Kabaretów w Sycowie w 2000 roku zdobyli Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

do góry