Strona główna/Urząd/Aktualności/Podsumowanie kampanii Zielona Wyspa Śląsk

Podsumowanie kampanii Zielona Wyspa Śląsk

Aktualności 9 Października 2017

W miniony piątek, w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyło się podsumowanie projektu Zielona Wyspa Śląsk, realizowanego w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny. Wydarzenie to połączono z koncertem zespołu Carrantuohill, który jest inicjatorem i realizatorem kampanii ekologiczno-artystycznej „Zielona Wyspa Śląsk” na terenie całego Województwa Śląskiego.

 

 

Tegoroczna Zielona Wyspa Śląsk była już 9 odsłoną tej kampanii. W jej ramach, w miastach partnerskich – w tym także w Czerwionce-Leszczynach – odbyły się warsztaty ekologiczno-artystyczne oraz happeningi „Rowerem po drzewka”. Podczas warsztatów, ich prowadzący szczególną uwagę poświęcali recyklingowi oraz problemom z segregacją odpadów, praktycznym wykorzystaniu odpadów, nauce gry na „ekoinstrumentach” oraz dbaniu o środowisko i czyste powietrze. Poruszono także problem smogu i niskiej emisji. W trakcie wspomnianego już happeningu „Rowerem po drzewka” dzieci „pedałowały” na specjalnie przygotowanych rowerach, aby „wyjeździć” jak największą ilość drzewek. Do kampanii licznie włączyły się całe szkoły i przedszkola z terenu gminy. W placówkach odbyły się gry ekologiczne, wycieczki rowerowe oraz konkursy. Dzieci wzięły także udział w akcji sadzenia lasu organizowanej w porozumieniu z Nadleśnictwem Rybnik. Szkoły i przedszkola otrzymały również sadzonki drzew i krzewów do zasadzenia na terenie obejścia placówek.

 

Podczas realizacji kampanii odbył się również biwak ekologiczny na terenie polany Kanetowiec w Przegędzy. Na jego uczestników czekało wiele wrażeń i atrakcji. Najmłodsi odwiedzili również instalację przetwarzania odpadów Komart w Knurowie i dowiedzieli się gdzie trafiają wytwarzane przez nas odpady,co się z nimi dzieje i czy to możliwe, że wysypisko śmieci to zielone wzgórza z hodowlą kóz afrykańskich?

 

Podczas podsumowania Zielonej Wyspy Śląsk w Czerwionce-Leszczynach wręczono także nagrody uczestnikom konkursu „Drugie życie śmieci. Mój pomysł na ekoart”. Wręczono także upominki dla osób, które włączyły się w napisanie questu promującego wyjątkowe elementy i historie związane z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym Czerwionki-Leszczyn i przesłały najciekawsze propozycje miejsc w gminie wartych odwiedzenia. W konkursie "Drugie życie śmieci. Mój pomysł na ekoart" nagrodzono:

 

Kategoria Przedszkole

  1. Zuzanna Składkowska

Przedszkole nr 6 „Pod Jarzębiną” w Czerwionce-Leszczynach, Grupa Zajączki

  1. Paweł Jasiulek

Oddział Przedszkolny – Szkoła Podstawowa w Palowicach

  1. Natalia Szpik

Przedszkole nr 8 „Krasnala Hałabały” w Czerwionce-Leszczynach, Grupa Średniaków

Sebastian Talik

Oddział Przedszkolny – Szkoła Podstawowa w Palowicach

 

Wyróżnienia:

Zuzanna Wolny

Przedszkole nr 6 „Pod Jarzębiną” w Czerwionce-Leszczynach, Grupa Muchomorki

Jan Pieterek

Oddział Przedszkolny – Szkoła Podstawowa w Przegędzy

 

Kategoria Szkoła Podstawowa, klasy I-III

  1. Piotr Jasiulek, Jakub Słupik

Szkoła Podstawowa w Palowicach,

  1. Dawid Szwan

Szkoła Podstawowa w Stanowicach,

  1. Bartosz Stokłosa

Zespół Szkół nr 5 w Bełku,

 

Wyróżnienia

Daniel Konsek

Zespół Szkół nr 4 w Czerwionce-Leszczynach,

Wiktoria Pieter

Zespół Szkół nr 5 w Bełku

 

Kategoria Szkoła Podstawowa, klasy IV-VI

  1. Monika Grajner

Szkoła Podstawowa w Przegędzy,

  1. Mateusz Kałużny

Szkoła Podstawowa w Palowicach,

  1. Kacper Moćko

Szkoła Podstawowa w Przegędzy

 

Wyróżnienia:

Dagmara Biegiesz

Zespół Szkół nr 4 w Czerwionce-Leszczynach,

Patrycja Pala

Szkoła Podstawowa nr 3 w Czerwionce-Leszczynach

 

Najciekawsze propozycje do questu po gminie zgłosili:

Katarzyna Gałązka

Beata Strzelczyk

Krzysztof Gilecki

Placówka Wsparcia Dziennego

 

 

„W literaturze, sztuce, a przede wszystkim w stereotypowym myśleniu utrwalił się obraz czarnego Śląska. Prawda jest jednak zupełnie inna. Na przykładzie naszej gminy, gdzie jest ponad 40% lasów możemy powiedzieć, że Śląsk jest w kolorze zielonym. Naszą rolą – dorosłych – jest przekazanie najmłodszym tego, że Śląsk jest piękny, ale także, że musimy robić wszystko, aby nasze środowisko było jak najczystsze, a troska o nie była zawsze naszym wyzwaniem.” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. Skierował także podziękowania w kierunku grupy osób zaangażowanych w przeprowadzenie kampanii Zielona Wyspa Śląsk w Czerwionce-Leszczynach, pracującej pod przewodnictwem Zastępcy Burmistrza Andrzeja Raudnera: Elżbiecie Student, Aleksandrze Pietruszewskiej, Hannie Pióreckiej-Nowak, Katarzynie Pyszny, Justynie Wącirz, Katarzynie Mazur, Aleksandrowi Bieli, Robertowi Bluszczowi, Januszowi Jaśkowi oraz dyrektorom i nauczycielom wszystkich jednostek oświatowych z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

„Kiedyś ktoś się nas zapytał dlaczego my, ludzie ze Śląska, zamiast czarnego bluesa, gramy zieloną muzykę. Wtedy pomyśleliśmy, że przecież Śląsk tylko stereotypowo jest czarny i brudny, a przecież tak nie jest. Dziesięć lat temu wpadliśmy na pomysł, żeby na przekór wszystkim mówić o Śląsku jako o zielonej wyspie, pokazywać ludziom, że nie tylko muzycznie można kłaść nacisk na to, że Śląsk jest o wiele bardziej zielony niż się o tym myśli” - mówił Bogdan Wita, członek zespołu Carrantouhill, podkreślając zaangażowanie Czerwionki-Leszczyn w całą akcję: „O dziewięciu lat prowadzimy tę kampanię. Co roku zapraszamy do niej miasta partnerskie, które co roku się zmieniają. Czerwionka-Leszczyny wzięła w tej kampanii udział po raz pierwszy, ale gdybym dzisiaj miał wyłonić spośród wszystkich dotychczasowych miast partnerskich lidera w zaangażowaniu się w tę akcję to nie zastanawiałbym się nawet sekundę – nikt z miast partnerskich nie zaangażował się w te przedsięwzięcie jak Czerwionka-Leszczyny, za co dzisiaj gorąco dziękuję”.

 

W podsumowaniu kampanii Zielona Wyspa Śląsk w Czerwionce-Leszczynach udział wzięli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Grzegorz Wolnik, Przewodnicząca Komisji Działalności Gospodarczej Promocji i Rozwoju Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Jolanta Szejka, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Ryszard Jonderko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, naczelnik Wydziału Edukacji Iwona Fajszok, naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami Elżbieta Student, pracownicy Urzędu Gminy i Miasta, jednostek oraz Hufca ZHP, którzy pracowali przy projekcie Zielona Wyspa Śląsk, laureaci konkursu „Drugie życie śmieci. Mój pomysł na ekoart” wraz z rodzinami, bliskimi, opiekunami, dyrektorami szkół i nauczycielami oraz laureaci konkursu na najlepszy quest dotyczący atrakcji naszej gminy.

 

do góry