Strona główna/Urząd/Aktualności/Podsumowanie "Inicjatyw na Familokach"

Podsumowanie "Inicjatyw na Familokach"

Aktualności 23 Listopada 2017

21 listopada w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Inicjatywy na Familokach”, realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

 

Celem projektu „Inicjatywy na Familokach” było zbadanie możliwości wykorzystania potencjału osiedla Familoków i wskazanie nowych sposobów wykorzystania jego przestrzeni, z uwzględnieniem potrzeb i pomysłów mieszkańców. Pierwszy etap projektu – diagnoza mieszkańców oraz konkurs grantowy rozpoczął się 20 lutego i potrwał do 30 czerwca. Podczas diagnozy mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn odpowiadali na następujące pytania:

 

  • jaka jest oferta kulturalna na terenie Czerwionki-Leszczyn?

  • jaka jest dostępność oferty kulturalnej dla mieszkańców?

  • czy na terenie Czerwionki-Leszczyn występują bariery w dostępie do oferty kulturalnej?

  • czy na terenie Czerwionki-Leszczyn funkcjonują lokalni liderzy, mający wpływ na ofertę kulturalną miasta?

  • jakie są oczekiwania mieszkańców w stosunku do Miejskiego Ośrodka Kultury?

 

Oprócz tego odbyły się spotkania i spacery badawcze, w których uczestniczyli mieszkańcy osiedla, przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, instytucji kultury, nauczyciele, lokalni twórcy i liderzy. Dzięki przeprowadzeniu diagnozy, w konkursie grantowym wyłoniono cztery inicjatywy, które zrealizowano na terenie osiedla Familoków w okresie od 1 sierpnia do 20 listopada. Były to: „Jak to się kiedyś robiło?”, „Dzień sąsiada”, „Czwartkowe popołudnia na Familokach” oraz „Tam gdzie skarb Twój...”, zgłoszone odpowiednio przez: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, Warsztat Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach, Stowarzyszenie Pomocy Feniks oraz Rafał Mutz. Wtorkowe spotkanie było również momentem podsumowania ostatniej inicjatywy - projektu multimedialno-muzycznego „Tam gdzie skarb Twój...” oraz premiery filmu będącego jej efektem.

 

„Cieszę się, możemy podziwiać efekty pracy zaangażowanych osób z naszej gminy. To działania, które promują Czerwionkę-Leszczyny i jej urokliwe zakątki. W szeroko rozumianej rewitalizacji osiedla Familoków postawiliśmy sobie trzy cele: po pierwsze - ocalić to wyjątkowe miejsce od zapomnienia, po drugie - zaprezentować je szerokiej publiczności i zachęcić ludzi z całej Polski do podziwiania ich, oraz po trzecie - stworzyć miejsce, w którym bardzo dobrze będą czuli się mieszkańcy. Projekty takie jak podsumowane dzisiaj „Inicjatywy na Familokach” w niesamowity sposób realizują wszystkie te założenia” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, gratulując koordynatorce projektu, Klaudii Szostok oraz wszystkim osobom, które włączyły się w działania na Familokach . Do gratulacji przyłączył się również Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda. Wspólnie wręczyli oni podziękowania na ręce osób, w szczególny sposób zaangażowanych w realizację projektu.

 

Przedsięwzięcie „Inicjatywy na Familokach” zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017”

 

 

top_baner
do góry