Strona główna/Urząd/Aktualności/Podróżuj z e-biletem

Podróżuj z e-biletem

Aktualności 20 Kwietnia 2015

 

Kończą się prace związane z wdrożeniem systemu e-karty biletu elektronicznego prowadzone przez Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Od 4 maja będzie można korzystać z kart e-biletu na terenie działania MZK.


„Korzystając z karty e-biletu, należy niezależnie od rodzaju zakodowanego na niej biletu (bilet okresowy lub elektroniczna portmonetka), przy wejściu do autobusu zbliżyć kartę do któregokolwiek kasownika w autobusie w celu zarejestrowania przejazdu. W przypadku elektronicznej portmonetki – e-karty biletów jednorazowych, kartę należy powtórnie zbliżyć do kasownika przy wysiadaniu z autobusu. Czynność ta pozwoli na zwrócenie nadwyżki zapłaconego przejazd, ponieważ kasując przy wsiadaniu bilet z elektronicznej portmonetki System pobierze maksymalna opłatę za przejazd” - wyjaśnia Benedykt Lanuszny, Dyrektor Biura Związku.

Szczegóły na stronie www.mzkjastrzebie.com w zakładce e-bilet.

Wniosek o wydanie e-karty można składać w Biurze Obsługi Klienta (BOK) ul. Przemysłowa 1 Jastrzębie-Zdrój osobiście, przez pocztę lub elektronicznie, korzystając ze strony www.mzkjastrzebie.com (zakładka e-bilet). W związku z koniecznością personalizacji e-biletów okresowych wydawanie oraz sprzedaż będzie się odbywać wyłącznie w BOK-u Związku oraz w Urzędach Miast Rydułtowy i Czerwionka-Leszczyny oraz w punkcie sprzedaży biletów na dworcu autobusowym w Wodzisławiu Śląskim.

„Do końca czerwca bieżącego roku, obowiązywać będą jeszcze wszystkie rodzaje biletów papierowych, z możliwością ich zakupu w dotychczasowych miejscach dystrybucji. Kierowcy autobusów będą, w miarę możliwości czasowych, także sprzedawać bilety. Oprócz biletów papierowych, podróżni coraz częściej będą się spotykać z biletami drukowanymi z bileterki kierowcy, przeznaczonymi na konkretny kurs, które z czasem mają wypierać bilety sprzedawane
z „bloczka” - dodaje B. Lanuszny.

 

Cenniki biletów obowiązujących w tym przejściowym okresie, dostępne są już w autobusach, na przystankach oraz na stronie internetowej.

„Działają także elektroniczne tablice przy przystankach autobusowych. Wyświetlany na nich jest oczekiwany czas do przyjazdu najbliższego autobusu obsługującego dany przystanek. Na razie pojawia się na ostatnim pasku tekst z informacją, że tablica jest testowana, ale napis ten zniknie w najbliższym czasie” - zaznacza B. Lanuszny.

Kilkakrotnie wykorzystywany był już przez służby Związku a także przez policję materiał zarejestrowany przez monitoring działający we wszystkich autobusach, znacznie poprawiając bezpieczeństwo pasażerów Związku.

Wszystkie elementy Systemu, który został uruchomiony za fundusze unijne wraz z wkładem finansowym gmin tworzących Związek, będą w pełni funkcjonowały w drugiej połowie tego roku.

Związek planuje podwoić ilość tablic przystankowych oraz znacznie zwiększyć ilość urządzeń doładowujących karty e-biletu na terenie poszczególnych gmin związkowych.

Projekt pod nazwą Wsparcie obsługi i bezpieczeństwa pasażerów MZK Jastrzębie innowacyjnymi systemami informatycznymi, ostatecznie zakończy się w grudniu tego roku po ostatecznym rozliczeniu finansowym tego zadania.

 

top_baner
do góry